Şiddet ve sağlık eğitimi

Diyarbakır’da kadınlara şiddet ve sağlık eğitimi verilecek. Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünce 3 yılda 505 bin 208 kadına ulaşmayı hedefleyen “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” düzenlenen toplantıda tanıtıldı.Vali Hüseyin Aksoy: “Amacımız kadınlarımızın belirli bir bilinç düzeyine ulaşmasıdır” Diyarbakır’da 505 bin kadına, şiddet ve sağlık eğitimi verilecek. Diyarbakır Halk Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürütülecek ve 3 yılda 505 bin […]

Eklenme: 16 Mart 2015 - 16:14 / Son Güncelleme: 16 Mart 2015 - 16:14 / Editör: BIK

Diyarbakır’da kadınlara şiddet ve sağlık eğitimi verilecek. Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünce 3 yılda 505 bin 208 kadına ulaşmayı hedefleyen “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” düzenlenen toplantıda tanıtıldı.Vali Hüseyin Aksoy: “Amacımız kadınlarımızın belirli bir bilinç düzeyine ulaşmasıdır”

Diyarbakır’da 505 bin kadına, şiddet ve sağlık eğitimi verilecek.

Diyarbakır Halk Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürütülecek ve 3 yılda 505 bin 208 kadına ulaşmayı hedefleyen “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Vali Hüseyin Aksoy, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında, her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riskinin olduğunu söyledi.

Kanserde erken teşhisin büyük önem taşıdığını ifade eden Aksoy, erken teşhis için kadınların kendi kendini muayene edebilir bir bilinç düzeyine ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

“Kadınlarımızın sağlıklı olmaları, ailenin sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi, toplumun sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi bakımından da büyük önem taşıyor” diyen Aksoy, kadınların sağlık açısından risk taşıyan durumlarda nasıl davranması gerektiği konularında uyarılması gerektiğini kaydetti.

Projeyi tamamlamak için 3 yıllık bir bir hedef koyduklarını ancak erken tamamlamak için gayret göstereceklerini işaret eden Aksoy, şöyle konuştu:

“Muğla’da 196 bin, Mersin’de 535 bin, Samsun’da 350 bin kadınımıza ulaştık. Burada ise hedefimiz 505 bin kadına ulaşmaktır. Bu sayıya ulaşmak için özellikle kadınlarla ilgili çalışma yapan sivil toplum örgütlerimizin katkısını bekliyoruz. Kadının olduğu her yere gidiyoruz. Amacımız kadınlarımızın belirli bir bilinç düzeyine ulaşması ve bu tür bir olayla karşı karşıya kalmasında neyi nasıl yapacakları konusunda bir bilgi birikimine sahip olmalarıdır.”

Şiddet konusunda da bilgi verilecek

Aksoy, sağlık eğitiminin yanı sıra kadınlara yönelik şiddet konusunda da bilgilendirme yapılacağını vurgulayarak, “Şiddetin neleri içerdiği, herhangi bir şiddete maruz kalma durumunda kadınlarımızın nereye nasıl başvuracağı ile ilişkin bir eğitim programıdır. Bu anlamda bütün kadınlarımıza ulaşmayı hedeflediğimiz bir proje” ifadelerini kullandı.

Proje Koordinatörü Vali Aksoy’un eşi Hülya Aksoy ise Muğla, Mersin ve Samsun’dan sonra Diyarbakır’da da böyle bir projeyi başlatmak istediklerini belirterek, “Amacımız kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmaktır” şeklinde konuştu.

AA- Ahmet Kaplan,

MU

should i cheat on my husband thebaileynews.com i told my husband i cheated on him
marriage affairs affair dating sites wife cheat