Şifa kaynağı ‘dikenli incir’

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 300 yıllık geçmişi olan ve çiftçilerin son yıllarda ekonomik değerini fark ettikten sonra satışını yoğunlaştırdığı dikenli incir, şifa veren özellikleriyle dikkat çekiyor.

Eklenme: 15 Eylül 2017 - 08:47 / Son Güncelleme: 15 Eylül 2017 - 8:47 / Editör: Büşra Kılıç

 Timuçin KILIÇ- Ses Gazetesi- Kendiliğinden doğada yetişen bir kaktüs türünün meyvesi olan dikenli incir, halk arasında Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kaynanadili ve Kürek Yemişi gibi yöresel isimlerle de anılıyor.

Türlü zahmetlerle kaktüs türü bitkiden toplandıktan sonra seyyar satıcıların buz içerisinde beklettiği dikenli incirler ilgi görüyor. Nazilli Perşembe pazarında 20 yıldır dikenli incir satışı yapan Aysel Ünal, mucize meyve dikenli incirin, stresten şeker hastalığına, yorgunluktan kolesterole kadar pek çok rahatsızlığına iyi geldiğini söyledi.

ELLE TUTULMAMASI İÇİN UYARI!

Dikenli incir sezonun yeni açıldığını dile getiren Oruç, vatandaşları meyveye dokunmamaları konusunda uyarıyor.

Ünal, “Tezgahta dikenli inciri gören insanlar, ilk kez gördükleri için eline almak istiyor. Ama incir dikenli olduğu için vatandaşların zarar görmemesi için uyarılarda bulunuyoruz. Kimisi bizi dikkate almayıp inciri eline alıyor. Eline alınca da dikenler hemen eline batıyor. Ürünü bazen yere atmak zorunda kalıyorlar” dedi.

BİRÇOK FAYDASI VAR 

C vitamini yönünden oldukça zengin olan dikenli incir, açlık hissini bastırma özelliği ile de diyet yapanların gözdesi oluyor.

Vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğine sahip dikenli incirin, yemeklerden sonra yediğinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunuğu belirtiliyor. Magnezyum içeren dikenli incirin, günde 2-3 tane yenildiğinde bağırsak faaliyetlerini düzenlediği, kabızlık sorununu giderdiği ifade ediliyor.