Sigortasız araç sayısı artıyor

Grup Merkez Hasar (GMH) Danışmanı Hakan Kaymakçı, Kurum olarak sigorta şirketleri ile sürücüler arasında köprü görevi gördüklerini belirtti. Hakan Kaymaçkı, pirimler yükseldikçe sigortasız araç sayısının arttığını vurguladı.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 09:59 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 9:59 / Editör: Büşra Kılıç

Mustafa KAHRAMAN- Gazete Bir Gazetesi(Antalya)- Son dönemde trafik sigortasındaki prim artışılarını endişe ile izlediklerini belirten Grup Merkez Hasar (GMH) Danışmanı Hakan Kaymakçı, “Aracı olan her vatandaş kanunen trafik sigortası yaptırmak zorunda, serbest tarifeye geçiş ile birlikte bu sigortaya uygun fiyatlardan ulaşabiliyorduk. Ancak son dönemde çok yüksek poliçe fiyatları ile karşı karşıyayız. Öyle ki insanlar sigortalarını yaptıramaz hale geldi. Sigorta primlerindeki artışlar sürücülerin sigorta yaptırmamaya başlamasına neden oldu. Bunun sonucunda trafikte sigortasız dolaşan araç sayılarıda otomatikmen artmış oluyor. Yetkililer bir an önce bu duruma bir çözüm bulmalılar. Sigorta noktasında şirketlerde bazı kriterleri baz alarak primleri belirliyor. Örnek olarak sürücünün kaza oranına dikkat ediliyor bir diğer dikkat edilen husus ise araçın yaşı bu gibi faktörler sigorta noktasında göz önünde bulunduruluyor. Sigorta şirketleri sürücüyü, araçın yaşı ve bölgesel etkileri baz alıyor” diye konuştu.

“SİGORTA ŞİRKETLERİ RİSK ALMIYOR”

Kurum olarak sigorta şirketleri ile sürücüler arasında köprü görevi gördüklerini vurgulayan Kaymakçı, “Şunu açıkca ifade etmeliyim ki sigorta noktasında ülkemiz istenilen seviyede değil. Ölümlü trafik kazalarında kazanın oluş tarihinden itibaren geriye doğru son 10 yıl içerisinde, yaralanmalı trafik kazalarında ise son 8 yıl içerisinde gerçekleşmiş kazalar için ilgili aracın trafik sigortasından tazminat alma hakları bulunmaktadır. Sigortasız veya faili meçhul bir aracın sebep olduğu trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm, daimi sakatlık ve tedavi masrafları da ilgili sigorta şirketlerinden alınabilmektedir. İlave olarak da yabancı plakalı araçların karıştığı trafik kazalarındaki tazminatlarda bu kapsamda alınabilmektedir. Tüm bu işlemler için Şirketimiz aracılığıyla ilgili yerlere başvuru yapıldığı tarihten itibaren en geç 2-3 ay içerisinde kusur durumlarına göre kendilerine veya hak sahiplerine hak ettikleri tazminat ödemeleri yapılabilmektedir” şeklinde konuştu.