Şimdi zeytin zamanı

İnsanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olan zeytin, 40 bin yıl öncesinden günümüze uzanan şifasıyla sofralarımıza değer katıyor. Bu yılda Ekim-Kasım aylarında toplanan ham zeytinler kimileri için bulunmaz bir nimet haline geldi. Piyasanın 4’te 1’i fiyatına alınan ham zeytini evde kurmak da çok basit. Kimyasal işlem görmeden ev yapımı doğal zeytin tüketmek ise neredeyse herkesin ilk tercihi haline gelmiş durumda.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 10:38 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 10:38 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Zeytin ağacının insanlık tarihindeki yeri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası’ndaki arkeolojik çalışmalarda elde edilen fosiller sayesinde 40 bin yıl öncesine kadar uzandı. Aynı zamanda Kuzey Afrika’nın Sahra Bölgesi’nde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda zeytin ağacı bulgularının M.Ö. 12 bin yıllık olduğu iddia ediliyor. Bilim, zeytin ağacının tam olarak ne zaman ve nerede oluştuğuna dair net bir açıklama getiremese de, Nuh Peygambere tufanın bittiğini gösteren bir işaret, mitoloji de tanrı tarafından yeryüzüne gönderilen bir armağan olarak kabul görülüyor. Günümüzde kalp ve damar hastalıklarının düşmanı, kanser önleyici etkiye sahip, oksijen kaynağı olarak bilinen zeytin binlerce yıldır Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri dışında Ege, Akdeniz ve Marmara başta olmak üzere Türkiye’nin tüm bölgelerinde yetişiyor.

EN SAĞLIKLISI EV YAPIMI

Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde Ekim- Kasım aylarında toplanan zeytinler Ege ve Marmara’daki gibi yağ üretiminde kullanılmak yerine sofralarda yerini alıyor. Yıllardır kendi hazırladıkları zeytini tüketen vatandaşlar ise hasat zamanında soluğu semt pazarlarında alıyor. Fabrikada kimyasal maddelerle işlenen zeytinlerin içeriğinden tedirgin olanlar da, ev yapımı zeytin kurarak kimyasaldan uzak, besin değeri yüksek şifa kaynağını tüketiyor.

SOFRALIK ZEYTİN ANTALYA’DA

Antalya’da da ham zeytinler, hasat zamanının gelmesiyle semt pazarlarındaki yerini aldı. Yaklaşık 30’a yakın çeşidi bulunan zeytinin Antalya’da en yaygın üretileni ise tavşan yüreği oluyor. Ev yapımı için en uygun zeytin çeşidi olan ve kilosu 4-5 kilodan satılan tavşan yüreğinin pazardan aldıktan sonra sofraya gelmesi için yaklaşık 1 ay beklenmesi gerekiyor.
Önceki yıl 50 ton zeytin veren bir bahçenin geçen yıl don vurması nedeniyle 5 ton ürün verdiğini dile getiren 15 yıllık zeytin üreticisi Mehmet Uysal, bu yıl ise ürünün fazla olduğunu ancak yağışın düşük olması nedeniyle zeytinin gelişemediğini anlattı. Eşi Güleser Uysal ile ham zeytin satışı da yapan Mehmet Uysal, “Manavgat çevresinde üretim yapıyoruz. Ham zeytine talep daha fazla. Çünkü fabrikasyon değil, insanlar ne yediğini biliyor. İlk kez almak isteyenler ise zeytinin çizilme işlemi nedeniyle biraz çekiniyor. Ancak müşterilerimizin işini kolaylaştırmak için saatlerce yapılması gereken zeytini birkaç saniyede çizerek teslim ediyoruz” diye konuştu.

ZEYTİNPARK ETKİLEDİ

Antalya’da kentin doğayla iç içe olması sağlamak amacıyla Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır’ın öncülüğünde kurulan Zeytinpark da vatandaşların zeytine olan ilgisini artırdı. Havadan emdiği tonlarca ağırlığındaki toz ve milyonlarca metreküp karbondioksit sayesinde hem insana hem de doğaya fayda sağlayan Zeytinpark, çocukların hafta sonu doğayla iç içe vakit geçirebileceği bir alan haline geldi.

2 milyon 630 bin metrekarelik alandan oluşan Zeytinpark’ta doğa yürüyüşü yapanlar asırlık zeytin ağaçlarının yanından geçerek tarihten kalan mirasa tanıklık ediyor.