Şimşek’ten Moody’s yorumu: Ciddiye alıyoruz

ANKARA – Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” düzeyin altına düşürmesine ilişkin olarak, “Not düşüşününü ciddiye alıyoruz, kredi notumuzun tekrar yükselmesi için yoğun çaba harcayacağız” dedi. Anadolu Ajansı’nın (AA) Editör Masası programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, “Moody’s’in en son 1994 yılında Türkiye’nin notunu düşürdüğünü hatırlatarak, “Ocak 1994 Moody’s […]

Eklenme: 29 Eylül 2016 - 10:53 / Son Güncelleme: 29 Eylül 2016 - 10:56 / Editör: Ferhat Esnek
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu. Şimşek, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ile editörlerin sorularını yanıtladı.

ANKARA – Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” düzeyin altına düşürmesine ilişkin olarak, “Not düşüşününü ciddiye alıyoruz, kredi notumuzun tekrar yükselmesi için yoğun çaba harcayacağız” dedi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) Editör Masası programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, “Moody’s’in en son 1994 yılında Türkiye’nin notunu düşürdüğünü hatırlatarak, “Ocak 1994 Moody’s kredi notunu indirdiği zaman kriz yaşanmıştı” diye konuştu.

“Moody’s’in kararı ileride finans dışı değer sektörünün borçlanma maliyetlerine etsi olabilir. Finansmanın maliyeti yükselirse bunun büyümeye etkileri kötü olabilir. Yatırım yapılabilir notunun altına indirilen ülkelerde cari açık, bütçe nasıl etkilenmiştir gibi birçok çalışmamız var. Genelde etkiler olumsuz, bir iki yıl sonrasına etkileri var. Kredi notunun düşüşünü ciddiye alıyoruz.

“En son kredi notunu indirdiğinde 1994 krizi yaşanmıştı”

Biz tekrar kredi notumuzun yükseltilmesi için yoğun bir çabaya gireceğiz. Bu kredi notu meselesine biraz daha uzun vadeli bakarsak Ocak 1994 Moody’s kredi notunu indirdiği zaman 1994 krizi yaşandı Türkiye’de, uzun yıllar çok çok altında kredi notlarıyla yaşadık. Moody’s tarafından yatırım yapılabilir ülke statüsüne 2002 yılında çıkarıldı.

Şimşek şunları söyledi;

TÜRKİYE’NİN TEMELLERİ SAĞLAM

Yakın dönemde kredi notu düşürülen Rusya ve Brezilya var. Kredi notları düştükten sonra Rusya ve Brezilya piyasalarının tepkisi Türkiye’ye göre çok daha ağırdı. Kredi notu düşüşünün Brezilya ve Rusya’ya etkisi Türkiye’ye göre çok daha derin oldu. Türkiye piyasalarına kredi notu düşüşünün yansımalarının sınırlı olması şunu gösteriyor, Türkiye’nin temelleri diğer gelişmekte olan ülkelere oranla daha sağlam.

OHAL MİLLETİMİZ İÇİN 

(MGK’nın OHAL’in uzatılmasına yönelik tavsiye kararı) Milletimizin temel hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak, ülkemizin huzurunu, barışını, kardeşliğini pekiştirecek geçici bir karar. Dolayısıyla 3 ay daha uzatılması tavsiyesinde bulunuldu. Hükümet olarak tabii ki bunu değerlendireceğiz ve ona uygun olarak da gerekeni yapacağız.

FETÖ FAALİYETLERİ

17-25 Aralık sürecinde yargının nasıl politize olduğunu, bir kısım yargının, milletimize, kanunlara, anayasaya karşı sorumluluğu nasıl bir kenara itip, 10 bin kilometre öteden birilerinin talimatıyla nasıl hareket ettiğini gördük. Bu adalet sisteminin tabii ki reforme edilmesi, hızlandırılması lazım. Adaletin performansa dayalı olması, o veya şu ideolojinin etkisi altında hareket etmemesi lazım.

Milletimizin güçlü desteği olduktan sonra, Türkiye’nin birliği ve beraberliği korunduktan sonra, siyasi istikrar devam ettiği müddetçe, Türkiye bütün sorunların üstesinden gelecektir. Kredi notumuzu da biz tekrar yükselteceğiz. Çalışacağız, çabalayacağız. Güneş balçıkla sıvanmaz.

AA