‘Siyasi yönelim de genlerle bağlantılı olabilir’

Singapur Üniversitesi’nden Richard P. Ebstein ve ekibinin araştırması, karakter, boy, deri rengi gibi, siyasi görüşlerin de genlerle bağlantılı olabileceğini gösterdi.ANKARA (AA) – Siyasi görüşlerin, ebeveynlerden aktarılmış olabileceği ileri sürüldü. Singapur Üniversitesi’nden Richard P. Ebstein ve ekibinin araştırması, karakter, boy, deri rengi gibi, siyasi görüşlerin de genlerle bağlantılı olabileceğini gösterdi. Bilim adamları, Çin’de en baskın olan […]

Eklenme: 6 Ağustos 2015 - 10:04 / Son Güncelleme: 6 Ağustos 2015 - 10:04 / Editör: BIK

Singapur Üniversitesi’nden Richard P. Ebstein ve ekibinin araştırması, karakter, boy, deri rengi gibi, siyasi görüşlerin de genlerle bağlantılı olabileceğini gösterdi.ANKARA (AA) – Siyasi görüşlerin, ebeveynlerden aktarılmış olabileceği ileri sürüldü.

Singapur Üniversitesi’nden Richard P. Ebstein ve ekibinin araştırması, karakter, boy, deri rengi gibi, siyasi görüşlerin de genlerle bağlantılı olabileceğini gösterdi.

Bilim adamları, Çin’de en baskın olan Han milliyetine mensup 1771 öğrencinin gen haritasını inceledi.

Araştırma, vücutta doğal olarak üretilen, hafıza, öğrenme ve yaratıcılıkla bağlantılı dopamin kimyasalının iletilmesinde önemli rol oynayan DRD4 adlı genin özellikle kadınların siyasi tercihlerini etkilediğini ortaya koydu. Bilim adamları, taşınan bu genin varyantının (farklı biçimi) siyasi yönelimi etkileyebildiği sonucuna vardı.

Ancak bilim adamları, siyasi görüşlerin çevre ve eğitimden de etkilendiğine dikkati çekerek araştırma sonuçlarının biyolojinin de tercihleri anlamada gözardı edilmemesi gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

Daha önce yapılan araştırmalar, siyasi görüş ile kişilik özellikleri arasında bağlantı bulunduğunu göstermişti.

Muhafazakar görüşü benimseyenlerin düzenli bir hayat tarzına sahip olduğu, liberallerin ise daha hoşgörülü ve beklenmeyen durumlarla daha kolay baş edebildiği belirlenmişti.

Araştırmanın sonuçları İngiliz “Royal Society” dergisinde yayımlandı.

Muhabir: Gülbahar Sayım, Şeyma Tahan

AMT

why does my husband cheat scottdangelo.com i want my husband to cheat
dream that i cheated on my boyfriend gpatterson.com i cheated on my boyfriend quotes
women wanting to cheat my wife cheated on me now what do i do i cheated on my wife now what
i cheated on my boyfriend should i tell him scottdangelo.com help i cheated on my boyfriend
my girlfriend cheated on me should i take her back 2minapp.azurewebsites.net did my girlfriend cheat on me
women looking to cheat site my wife cheated on me now what