“Sobayı uzman kişiler kursun”

Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Soba kurarken bacaya yakın boruların kullanılması gerektiğini belirterek, “ Sobayı uzman kişiler kursun” dedi.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 16:04 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 16:04 / Editör: Büşra Kılıç

Emre AKKIŞ- Kahramanmaraş Manşet Gazetesi- Halk Sağlığı Müdürü Yener, Türkiye’nin kış aylarında önemli bir sorunu olan ve bugüne kadar birçok insanımızın ölümüne sebep olan Karbonmonoksit yani soba zehirlenmesine karşı gazetemiz aracılığıyla vatandaşlara uyarılarda bulundu. Soba zehirlenmelerini sessiz ölüm diye nitelendiren Yener, vatandaşların soba kurma işlemini bu işi bilen uzman kişilere bırakmasını söyledi. Karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı önceki yıllarda birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini dile getiren Yener, Kahramanmaraş’ta son 2 yıl içerisinde soba zehirlenmesinden dolayı herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirtti. Karbonmonoksit zehirlememelerine karşı Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak sahada vatandaşların bilinçlenmesi için bir takım çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yener, “Ne yazık ki her yıl ilimizde ve Türkiye’de ki diğer birçok ilde soba zehirlenmelerinden dolayı birçok insanımızı kaybediyoruz. Alınacak bazı tedbirlerle bu oran sıfıra yaklaştırılabilir. Bu amaçla biz Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü olarak sahada değişik bilgilendirme, tanıtma, sobayı doğru kullanmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi.

‘RÜZGÂRLI HAVADA SOBANIZI SÖNDÜRÜN!’

Rüzgârlı havalarda vatandaşların sobalarını söndürmeleri uyarısında bulunan Yener, ayrıca vatandaşların gece yatarken sobanın içine kömür atmamaları gerektiğini söyledi. Yener, “Soba zehirlenmelerinde vatandaşlarımızda her yıl bilinçlenme daha da oluyor. Soba zehirlenmelerinde ölüm olmasa da baca gazından dolayı hastanelere başvuranların sayısı çok fazla. Bu konuda vatandaşlarımızı ne kadar da uyarsak bu vakalar oluyor. Toplumun bilinçlenmesi için halka sobayı nasıl doğru kullanmalıyız? Diye broşürler dağıtıyoruz. Soba kullanımında bacaya yakın borular kullanmak ve boruları doğru takmak gerekiyor. Soba uzmanlar tarafından kurulması lazım. Sobayı yakma işleminde önemli olan rüzgârlı havalarda sobayı söndürmektir. Çünkü rüzgâr dumanın tekrar içeri girmesine neden oluyor. Duman içeriye girince karbonmonoksit gazı etrafa yayılıyor. İnsanlarımızda o gazı soluyunca zehirleniyor. İnsanlarımız bu gazı solurken farkına varmıyor ve biz bu ölüme sessiz ölüm diyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımız sobaları bu işi bilenlere kurdursun. Özellikle vatandaşlarımız gece yatarken sobayı kömürle doldurmasın. Çünkü o kömür tutulmadığı zaman içerisinde bir gaz akımı oluyor ve o gaz akımı insanlarımızın ölümüne neden oluyor” ifadelerini kullandı.