Sokağa izmarit atana para cezası

68 avro…PARİS (AA) – Fransa’nın başkenti Paris’te sokağa izmarit atanlara bugünden itibaren 68 avro para cezası uygulanacak. Paris Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, her yıl sokaklardan yaklaşık 350 ton izmarit toplandığı belirtilerek, yasağın çevrenin korunması için gerekli olduğu vurgulandı. İzmaritlerin içerdiği zehirli maddelerin toprak ve suda yarattığı çevre kirliliğine dikkat çekilen açıklamada, vatandaşlarla birlikte otel, […]

Eklenme: 1 Ekim 2015 - 17:20 / Son Güncelleme: 1 Ekim 2015 - 17:20 / Editör: BIK

68 avro…PARİS (AA) – Fransa’nın başkenti Paris’te sokağa izmarit atanlara bugünden itibaren 68 avro para cezası uygulanacak.

Paris Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, her yıl sokaklardan yaklaşık 350 ton izmarit toplandığı belirtilerek, yasağın çevrenin korunması için gerekli olduğu vurgulandı.

İzmaritlerin içerdiği zehirli maddelerin toprak ve suda yarattığı çevre kirliliğine dikkat çekilen açıklamada, vatandaşlarla birlikte otel, lokanta, bar ve kafeterya sahiplerinin de konu ile ilgili daha fazla duyarlı olmaları istendi.

Belediye, son bir ay içinde başkentte çevre temizliği için sigara söndürme yeri de bulunan yaklaşık 30 bin çöp kutusunu sokaklara yerleştirmişti.

Paris Belediyesi’nin uygulaması kapsamında yaklaşık 500 görevli, başkentte sokağa izmarit atanları engellemek için görev yapacak. Yasağa uymayanlara bugünden itibaren 68 avro para cezası uygulanacak. Geçen yıl, başkentte sokakları kirlettiği gerekçesiyle yaklaşık 25 bin kişiye ceza kesilmişti.

Dünyanın en fazla ziyaret edilen kentlerinin başında gelen Paris’e her yıl yaklaşık 30 milyon turist geliyor.

Paris, turistik, tarihi ve kültürel merkezlerine olan ilgi dışında düzenlediği fuar ve sergilerle de her yıl çok sayıda yabancı turistin ilgi odağı oluyor.

Muhabir: Rahmi Gündüz

MU