Sokak düğünleri yasaklandı

Gaziantep Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde açık alanlarda düğün, kına ve sünnet benzeri etkinlikleri yasakladı.

Eklenme: 2 Eylül 2016 - 15:03 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:50 / Editör: BIK
Gaziantep Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde açık alanlarda düğün, kına ve sünnet benzeri etkinlikleri yasakladı.

GAZİANTEP- Gaziantep Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde açık alanlarda düğün, kına vesünnet benzeri etkinlikleri yasakladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, halkın huzuruna, can ve mal emniyetine, milletin birlik ve beraberliğine kasteden, kamu düzeni ve bütünlüğünü tehdit eden terör eylemlerinin engellenmesi ve üzücü olayların yaşanmaması amacıyla yasaklama kararının alındığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“5442 sayılı İl İdaresi Kanunu kapsamında Gaziantep ve ilçelerinde açık alanlarda düğün, kına gecesi, sünnet merasimi, gelin çıkarma, asker uğurlaması ve benzeri etkinliklerin açık alanlarda yapılması yasaklandı. Bu tarz etkinliklerin, bu gibi işlere tahsis edilen kapalı alanlarda yapılması gerekmektedir. Düğün ve benzeri organizasyonları yapmaya uygun kapalı alan bulunmayan yerleşim yerlerinde ise konunun kaymakamlıklarca değerlendirilerek kolluk kuvvetleri ile koordinasyon içerisinde hareket edilmesi gerekmektedir.

Kapalı alanlarda yapılacak düğün, kına gecesi, sünnet merasimi ve benzeri etkinlikler için bağlı bulunulan polis ve jandarma kuvvetlerine, düğün sahibinin adı ve soyadı, iletişim bilgileri ve etkinlik yapılacak yeri ve saatini gösterir dilekçe ile en az 24 saat öncesinde başvuru yapılmalıdır.”

Şahinbey ilçesinde 20 Ağustos’ta düğün merasimine yönelik terör saldırısında 56 kişi yaşamını yitirmişti.

AA