Sokaktaki müzik zor durumda

Müziğin artık telefon uygulamalarına, çevirim içi platformlara ve müzik çalarlara sığdırıldığı günümüzde sokak müziği ve müzisyenleri eskisi gibi rağbet görmüyor.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 16:11 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 16:11 / Editör: Büşra Kılıç

K. Yaşat YEDİER- Zafer Gazetesi-  Sokak müziği birçok şehirde rastladığımız bir faaliyet. Ankara da bu şehirlerden biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle Kızılay’ın çeşitli yerlerinde sayıları azalmakla birlikte sokak müzisyenlerini görmek mümkün.

Zafer Gazetesi olarak GMK Bulvarı üzerinde bulunan üç sokak müzisyeni ile konuştuk. Cembe’de Oğulcan, Santur’da Ali ve Klarnette Alper. Klarnet çok aşina olduğumuz ve bildiğimiz bir alet ama Cembe ve Santur konusunda pek fazla bilgimiz yok. Cembe’nin ne olduğunu sorduğumuzda Oğulcan bunun Afrika kökenli bir çalgı olduğunu ve perküsyon sınıfına girdiğini söylüyor.

Aynı zamanda Santur da çalabiliyor ama genelde cembe ile müziğini yapıyor. Ali’den Santur’u anlatmasını istediğimizde de, Santur’un İran menşeili bir çalgı olduğunu, telli-vurmalı bir alet olduğunu söyleyerek merakımızı gideriyor. Oğulcan ve Ali üniversite öğrencisi. Alper ise tam anlamıyla bir sokak müzisyeni.

Oğulcan ve Ali gibi Ankara’da değil, İstanbul’da yapıyor sokak müziğini. Ankara’ya arkadaşlarını ziyaret etmeye gelmiş aslında ama 3 sokak müzisyeni bir araya gelince sokak müziği yapmaları kaçınılmaz oluyor zaten. Genelde Ortadoğu kökenli etnik müziği yapıyorlar. Türkçe,  Arapça,  Kürtçe ve hatta Ermenice. Kısacası halk türküleri yapıyorlar. Çok keyifli bir iş olduğu için yapıyorlar ama eskisi gibi ilgi olmamasından şikayetçiler. Aynı zamanda para kazanmak için de yapıyorlar. Sıkıntıları da olmuyor değil tabi. Yaz ayları daha elverişli müzik yapmaları için. Bir oturuşta 5-6 saat müzik yapabiliyorlar. Arada solist arkadaşları da eşlik ediyor onlara.

Ama kışın mevsim şartları nedeniyle 1 saat kadar kalabiliyorlar sokakta. Bir de zabıtalarla ufak sıkıntılar yaşıyorlar. Sonuçta vergilendirme sistemi dışında olan ve yasal bir çerçevesi olmayan bir iş yapıyorlar. Onlar da durumun farkında zaten. Zabıtalara hak veriyorlar. Çevreye rahatsızlık verdiklerini düşündüklerinde de hemen ayrılıyorlar oldukları yerden. İstanbul’daki gibi belediye onaylı sokak müziği yapma noktaları belirlendiği takdirde işlerinin sokak müziği yapma konusunda daha rahat olabileceklerini düşünüyorlar.