Sorularla Basın İlan Kurumu

ÖNSÖZ

Eklenme: 2 Ağustos 2017 - 17:32 / Son Güncelleme: 2 Ağustos 2017 - 17:32 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Günümüz dünyasında iletişim alanındaki teknolojik yenilik ve gelişmeler baş döndürücü hızla devam etmektedir. Bu yenilik ve gelişmelerin toplumsal hayatımızdaki en önemli yansımalarından birisi de şüphesiz dijital çağ olarak adlandırılan bilişim teknolojilerinin yanısıra yapay iş zekalarının da kullanımıyla yeni iş modelleri ve bunların internet aracılığıyla tümünün etkileşiminden ortaya çıkan platform ekonomilerinin doğuşu ve yükselişi süreci olarak tanımlanan yeni bir dönemin başlamış olmasıdır. Nitekim içinde bulunduğumuz çağa damgasını vuran bilişim teknolojilerindeki baş döndüren gelişmeler, bankacılık alanında devrim niteliğinde yeniliklere yol açarak para gibi en hassas konuda dahi tüm bankacılık işlemlerinin sanal ortamlarda yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. Bu durum maliyetlerin düşürülmesiyle birlikte işlemlerin hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesine imkan sağlamaktadır.

Şüphesiz bu hız ve etkinlik ile mali tasarruf, çeşitli kamu hizmetlerinin görülmesinde oldukça cazip bir seçenek olarak epey zamandan beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-devlet, e kullanıcı adı altında kamu hizmetlerinin sunuluş biçimlerinin dijital (sanal) ortamlara taşınmasına yönelik politikalar oluşturulmakta ve bu politikaları hayata geçirecek bilişim projeleri birbiri arkasında gündeme gelmektedir. Ülkemiz de söz konusu gelişmelere paralel olarak başta MERNİS ve UYAP gibi projelerle bu sürece katılmış ve geliştirilen e-devlet kapısı ile tüm vatandaşlık hizmetlerinin tek bir pencereden yürütülmesine imkan tanınması amaçlanmıştır.

Yürütülmekte olan e-devlet politika ve uygulamaları çerçevesinde Basın İlan Kurumunun da görev ve hizmetlerinin, tüm ülkeyi kapsayacak şekilde daha verimli ve etkin yürütülebilmesine imkan sağlayacak e-dönüşüm projelerinin geliştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesine dair çalışmalar süratli ve yoğun şekilde sürdürülmektedir.