Suriye’de müziğin patronuydu şimdi bisiklet tamir ediyor

Ülkelerinde savaştan önce büyük bir müzik şirketinin sahibi olan Mustafa Cenudi, 3 yıl önce ailesiyle yerleştiği Kilis’in Elbeyli ilçesindeki Geçici Barınma Merkezinde bisiklet tamirciliği yaparak geçiniyor.

Eklenme: 10 Haziran 2016 - 14:26 / Son Güncelleme: 10 Haziran 2016 - 14:46 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Suriye'de büyük bir müzik şirketinin sahibi olan 51 yaşındaki Mustafa Cenudi, 3 yıl önce ailesiyle yerleştiği Kilis'in Elbeyli ilçesindeki Geçici Barınma Merkezinde bisiklet tamirciliği yapıyor.
Suriye’de büyük bir müzik şirketinin sahibi olan 51 yaşındaki Mustafa Cenudi, 3 yıl önce ailesiyle yerleştiği Kilis’in Elbeyli ilçesindeki Geçici Barınma Merkezinde bisiklet tamirciliği yapıyor.

Ülkelerinde başlayan iç savaşın ardından eşi ve 4 çocuğuyla vatanını terk etmek zorunda kalan Cenudi, ülkesine ve eski günlerine döneceği zamanların hayaliyle yaşıyor. Kardeşlerinden birini rejim güçleriyle savaşta, diğerini de kaldıkları kampta kalp krizi sonucu kaybeden Cenudi, eşi ve çocukları için hayat mücadelesini bisiklet tamir ederek sürdürüyor.

Cenudi, sahibi olduğu müzik şirketinin sadece Halep’te değil tüm Suriye’de tanındığını ve büyük organizasyonlarda yer aldığını anlattı. Paranın ve zenginliğin değil ailesinin emniyetli bir şekilde yaşamını sürdürmesinin her şeyden önemli olduğunu belirten Cenudi, savaşta yaşadıkları sıkıntılar yüzünden emniyette olabilmek için eşi ve 4 çocuğuyla 3 yıl önce zorlu bir yolculuğun ardından Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

Cenudi, şöyle devam etti:

“Tek istediğimiz özgürlük ve hürriyetti. Katliamlar ve işkenceler başladıktan sonra ufak ufak cuma namazı çıkışları ve mitinglerde hakkımızı aramaya başladık. Bir çocuğun ‘özgürlük istiyoruz’ pankartı açması ve öldürülmesinin ardından savaş tüm ülkeyi sardı. Kör kurşunlara kurban giden yakınlarımız, şehitlerimiz oldu. Annem, eşim ve çocuklarımın hayatı tehlikeye girdi. Biz de yakın bir köye yerleştik. Burada da tehlikeler başlayınca Babüsselam Kampı’na gittik. Hiç beklemeden de Türkiye’ye geçtik. Kardeşim şehit olduğu için bizi kampa kabul ettiler.”

Suriye'de büyük bir müzik şirketinin sahibi olan 51 yaşındaki Mustafa Cenudi, 3 yıl önce ailesiyle yerleştiği Kilis'in Elbeyli ilçesindeki Geçici Barınma Merkezinde bisiklet tamirciliği yapıyor. ( Orhan Cavit Gürbüz - Anadolu Ajansı )

“Burada emniyette olduğumuzu hissediyoruz”

Türkiye’deki yaşamlarının emniyetli olduğunu belirterek bu duruma şükreden Cenudi, “Burada emniyette olduğumuzu hissediyoruz. Oradaki insanlara yapılanlar tahammül edilebilir gibi değil” dedi.

Kampta bisiklet tamirciliği yaparak geçimini sağladığını anlatan Cenudi, boş zamanlarında müzik korosunda udi olarak görev aldığını aktardı. Cenudi, ”Burada akrabalarımızı bulma imkanı elde ettik. Türkiye hükümetine ve halkına minnettarız. Bir müzik ekibi oluşturacaklarını söylediler, ben de ekipte yer aldım. Belki çalıyorum ama bu benim dış görünüşüm. Ruhumu ülkemde bıraktım. İnşallah bir gün döneceğiz” ifadelerini kullandı. AA