Suriyeli ailenin eski trafodaki yaşam mücadelesi

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 4 yıl önce Türkiye’ye sığınan Suriyeli Zeye Şavak, 7 çocuğu ve torunlarıyla atıl durumdaki trafo binasında yaşam mücadalesi veriyor. 

Eklenme: 30 Eylül 2016 - 12:32 / Son Güncelleme: 30 Eylül 2016 - 13:43 / Editör: Büşra Kılıç

ŞANLIURFA- Suriye’de 5 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle 3 milyon Suriyeli yaşadıkları toprakları ve evlerini terk ederek kendilerine kucak açan Türkiye’ye göç etti.

Türkiye’ye sığınan 254 bin 806 Suriyeli çadır ve konteyner kentlerde barınma imkanı bulurken, 2,5 milyonu aşkın Suriyeli de kendi olanaklarıyla farklı kentlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi, Suriyelilerin en çok tercih ettiği ilçelerin başında geliyor.

Suriyeli Zeye Şavak da savaşın şiddetini gösterdiği Rakka kentinden 7 çocuğuyla kaçarak Akçakale’ye sığındı.

Şavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaştan önce kendisinin Rakka’da hemşire, eşinin ise memur olduğunu söyledi.

Güzel yaşantılarının savaşla alt üst olduğunu anlatan Şavak, 4 yıl önce 7 çocuğuyla Akçakale’ye göç etmek zorunda kaldıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Akçakale ilçesine geldikten sonra yaklaşık bir yıl boyunca park ve bahçelerde kendi imkanlarımızla kurduğumuz çadırda yaşadık. Daha sonra şu an yaşadığımız atıl durumdaki trafo binasını bulduk. 7 çocuğum ve torunlarımla yaklaşık 3 yıldır trafo binasında yaşamaya çalışıyoruz. Sağ olsun çevredeki insanların ve yardım kuruluşlarının bize yaptığı yardımlarla geçimimizi sağlıyoruz.”

Çok rahat olmamasına rağmen gidecek başka yerleri bulunmadığı için trafo binasında yaşamak zorunda kaldıklarını dile getiren Şavak, “Allah Türk milletini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı korusun. Rabbim Türk halkından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan razı olsun” dedi.

“Eşimden 2 yıldır haber alamıyorum”

Eşinin 2 yıl önce Rakka’da savaşırken yaralandığını aktaran Şavak, kendisinden bir haber alamadıklarını ifade etti.

Eşinin hayatından endişe duyduğunu dile getiren Şavak, “Öldü mü, yaralı mı haberimiz yok. 7 çocuğum ve 5 torunumla zor durumdayız. Eşim yanımda olsa belki biraz daha iyi durumda olabilirdik. Eşimin bir an evvel aramıza dönmesini bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

AA