Süt öldürür mü?

Piyasada sanki açık çiğ süt satışı yasakmış gibi bir algı olduğunu dile getiren Başkan Bahattin Ekin, bu söylemin doğru olmadığını defalarca dile getirmelerine karşın yanlış algının önüne geçemediklerini kaydetti.

Eklenme: 20 Nisan 2017 - 08:40 / Son Güncelleme: 20 Nisan 2017 - 8:40 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- “Açık çiğ süt satışı serbest. İleride de umarım açık çiğ süt satışına yasak gelmez” diyen Antalya Sütçüler ve Yoğurtçular Odası Başkanı Bahattin Ekin, “Biz işletmelerin çiğ sütü nasıl tüketiciye ulaştıracağını konuşurken, köydeki Ayşe Teyze’nin sütüyle uğraşmaya başladılar. Bunlar büyük haksızlıktır. Büyük yanlışlıktır. Gerçeği yansıtmamaktadır. Amacımız, sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt ulaştırmaktır. Bazı söylemler açık çiğ süt satışı yasaklandı gibi algılandı Bu düşünceyi yıkmakta zorlanıyoruz. Yıllardan beridir satılan açık sütten hastalanan veyahut ölen duydunuz mu? Ama paket sütlerden hastalanıp hastaneye düşen ve ölen çocuklar var” diyerek açık çiğ sütü savundu.

Piyasada sanki açık çiğ süt satışı yasakmış gibi bir algı olduğunu dile getiren Başkan Bahattin Ekin, bu söylemin doğru olmadığını defalarca dile getirmelerine karşın yanlış algının önüne geçemediklerini kaydetti.

BAKANLIK YANLIŞ ALGILANDI

Bu tür algıların zaten süt tüketmeyen bir toplumda süt tüketimini daha da düşürdüğünü belirten Antalya Sütçüler ve Yoğurtçular Odası Başkanı Bahattin Ekin, “Zamanında Gıda, tarım ve hayvancılık Bakanlığı tarafından bir düzenleme yapıldı. Ne yazık ki bu düzenleme
sokakta süt satışının yasaklandığı şeklinde algılanmıştı. Daha sonraki açıklamalarda konuya açıklık getiren ve çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurgulandı” dedi.

AÇIK SÜTLE UĞRAŞMAYA BAŞLADILAR

Bahattin Ekin Bakanlığın, “Biz orta ve büyük işletmelerin var olan çiğ süt talebini karşılamak adına hangi kriterlere uymaları gerektiğini söyledik. Biz işletmelerin çiğ sütü nasıl tüketiciye ulaştıracağını konuşurken, köydeki Ayşe Teyze’nin sütüyle uğraşmaya başladılar. Bunlar büyük haksızlıktır. Büyük yanlışlıktır. Gerçeği yansıtmamaktadır. Amacımız, sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt ulaştırmaktır. Amacımız çiğ sütü satmayı yasaklamak değildir” şeklinde açıklama yaptığını hatırlattı.

AÇIK SÜT SATIŞI YASAK DEĞİL

Sokakta çiğ süt satışının yasak olmadığını altını çizerek yineleyen Başkan Ekin, “Her canlı dünyaya geldiğinde ilk önce sütle tanışıyor. Belli bir zamana kadar da kemikler gelişsin diye açık süt içiliyor. Çünkü süt, beyaz enerji. Biz piyasanın el freniyiz. Ahilik kültüründen gelen esnafız. Mahallelerde yaşlıların, kapıyı açamayanların sütünü tencerelerine koyarak mutfağına kadar götürüyoruz. Ayrıca, üyelerimizin hizmet ettiği kişiler genellikle asgari ücret ile geçinenler. Ceplerinde paraları olmasa dahi onlara ileride vermesi kaydıyla süt içme imkanı tanıyoruz. Aldığı sütün parasını 2 ve 3 ayda ödeyenler var. Bugün hangi markete giderseniz gidin, 50 kuruş eksik olsa süt alamazsınız. Bu noktada üyelerimiz, büyük bir açığı da kapatıyor. Oda olarak, hem parası olmayanların ihtiyaçları karşılanması konusunda hem de daha temiz ve hijyenik olunması konusunda üyelerimizi sürekli uyarıyoruz. Hijyene mutlaka riayet edilmeli. Açık çiğ süt satışı serbest. İleride de umarım açık çiğ süt satışına yasak gelmez. Süt tüketiminde zaten toplum olarak hem dünyanın hem de Avrupa Birliği’nin çok gerisindeyiz. Birde böyle bir uygulama gelirse daha da geri düşeriz ve bu iş tekelleşmeye gider. Büyük firmaların dediği olur. Onun için hükümet olsun, bakanlık olsun küçük esnafın korunması ve desteklenmesi lazım” şeklinde konuştu.

PAKET SÜTTEN ÖLENLER OLDU

Çiğ sütün paket sütlere oranla daha sağlıklı olduğunu sözlerine ekleyen Antalya Sütçüler ve Yoğurtçular Odası Başkanı Bahattin Ekin, “Kaynamış bir süt en fazla 5-6 gün dayanır. Ondan sonra hiçbir özelliği kalmaz. Paketlenmiş sütlerin içerisine bir sürü madde katılıyor ve 6 ay dayanıyor. Onun için, hijyen olduktan sonra açıktan satılan çiğ sütte hiçbir sıkıntı yok. Yıllardan beridir satılan açık sütten hastalanan veyahut ölen duydunuz mu? Ama paket sütlerden hastalanıp hastaneye düşen ve ölen çocuklar var” ifadelerini kulandı.

ÜRETİCİNİN HEVESİ KIRILMASIN

Sütün ekonomideki yerine de değinen Başkan Bahattin Ekin, “Süt sektöründe bir regülasyon ihtiyacı olduğu açıktır. Depolama desteği, sütte arz fazlasının oluştuğu dönemlerde regülasyonun sağlanmasını teşvik edebilecektir. Böylelikle süt tozu yapma veya yaptırma imkânı olmayan imalatçıların peynir ve çeşitleri gibi stoklanabilir ürünlerinde depolama desteği alması üreticinin elinde sütün kalmasını önleyecek, hayvan kesilmesinin önünü kapatacak, üreticinin hevesinin kırılmasına meydan vermeyecektir” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de artan dünya fiyatları ile bağlantılı olarak ihracatta rekabet gücümüzün artmaya başlaması ile sektörde bir miktar toparlanma olacağını öngördüklerini sözlerine ekleyen Bahattin Ekin, “ Bu kapsamda dış pazarda yeni kapılar açmak, yeni imkânlar yaratmak önceliğimiz olmalı. Ancak bu sayede kısa vadede süt tüketimini artırma yönünde adım atabiliriz” dedi.