Taksici lükse yöneldi

2016 sonuna kadar ticari araçlarını yenileyenlerin ÖTV’sini devlet ödeyecek, araçlara takılacak kamera ve GPS bedeli de vergiden düşülecek. Yüzde 45’lik ÖTV indirimi ile birlikte taksici esnafı daha lüks otomobillere yöneldi.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 10:13 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 10:23 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, ÖTV indiriminden yararlanabilmeniz için araç bayilerinden yeni araçlarınızı almadan mağduriyet yaşamamanız için T plakanızı eski aracınızdan boşa çıkartmayınız” uyarsında bulundu.

2016 sonuna kadar ticari araçlarını yenileyenlerin ÖTV’sini devlet ödeyecek olması ve araçlara takılacak kamera ile GPS bedeli de vergiden düşülecek olması sebebi ile daha önce normal araçlara bakan taksici esnafı lüks araçlara bakmaya başladı.

Gerek markası gerekse konforu nedeniyle tercih edilen lüks araçları birkaç sene taksi olarak kullandıktan sonra hususi araç olarak kullanma düşüncesinde. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, “ÖTV indiriminden yararlanabilmeniz için araç bayilerinden yeni araçlarınızı almadan mağduriyet yaşamamanız için T plakanızı eski aracınızdan boşa çıkartmayınız” uyarsında bulundu.

Başkan Alkan, “T plakasını ÖTV indiriminden yararlanmak için aracından çekip boşa çıkartıp bekleyen ve eski arabasını satanlar ÖTV indiriminden yararlanabilmek için Maliye Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler ve mağduriyetlerinin giderilmesi için evraklarınızı acil olarak odamıza getirmeleri önemle duyurulur” dedi.

Başkan Alkan “Ticari taksisini yenileyecek olan bir esnafımız, silindir hacmi 1.600 CC’nin altında ve çıplak fiyatı 30 bin lira olan bir aracı almak için mevcut şartlarda yüzde 45 ÖTV ve onun üzerinden de yüzde 18 KDV ödüyordu.  Böylece aracın anahtar teslim fiyatı 51 bin 330 lira olurken, Başbakanımızın verdiği ÖTV müjdesi yürürlüğe girdiğinde aynı araca yaklaşık olarak 15 bin 930 lira daha az ödeyecek. Çünkü 30 bin lira üzerinden sadece yüzde 18 KDV alınacağı için aracın anahtar teslim fiyatı 35.400 liraya kadar düşecektir” diye konuştu.