Taksici pusuya yatıyor

Turizm sezonunda maksimum günlük 100 kişinin ziyaret ettiği Termessos Antik Kenti’ne şu günlerde günde 40-50 arasında ziyaretçi geliyor.

Eklenme: 3 Ekim 2016 - 09:19 / Son Güncelleme: 3 Ekim 2016 - 9:19 / Editör: Büşra Kılıç

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi-Ziyaretçilerin büyük bir bölümünün kendi aracıyla bölgeye geldiği gözlenirken, tracking (yürüyüş)meraklıları Antalya-Korkuteli yolunda Termessos kavşağında inerek yaklaşık 9 kilometre zirveye tırmanış gerçekleştiriyor. Aracı olmayan ve yürümek de istemeyenlerin alternatifi ise yıllardır bölgede ekmek yiyen Mehmet Akkaşoğlu’nun taksisi oluyor.

Ticari taksisi ile herhangi bir durağa bağlı olmadan çalıştığı öne sürülen Akkaşoğlu’nun bölgede 35 yıldır taksicilik yaptığı adeta turizmin kaymağını yediği biliniyor. Son 1 senedir turizmde yaşanan kriz nedeniyle işlerin düştüğünü belirten Akkaşoğlu, 10 günde bir yolcu taşıdığını aktarıyor. Gelen ziyaretçilere verdiği kartvizitinde 7/24 hizmet ibaresi bulunan Akkaşoğlu, yaklaşık 1000 metrede yükseklikte bulunan Antik Kente gidiş ve dönüş olmak üzere 60 lira para alıyor. Bu parayı duyan müşteri ise genellikle yürümeyi tercih ediyor.

Taksilere ayrıcalık olarak tanınan bekleme parasını taşıdığı ziyaretçilerden almadığını belirten Mehmet Akkaşoğlu, ziyaretçilerin ortalama 1,5-2 saat süren gezileri boyunca park alanında bekliyor. Park alanında görevli olan personelin kendi oğlu olduğunu da söyleyen Akkaşoğlu, oğlunun daha önce işlettiği 4 taksisi olduğunu, işlerin azlığından da dolayı işçi olarak çalıştığını hatırlattı. Bölgeyi ziyarete gelen öğrencilere özel indirim yaptığını da ekleyen Akkaşoğlu, zaten taksiye kalabalık bir şekilde binen öğrencilerden 60 lira yerine 50 lira aldığını aktarıyor. Akkaşoğlu ayrıca bir diğer tarihi bölge olan Karain mağarasına da yolcu taşıyor.

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’ın çalışmalarından memnun olmadığını belirten ve taksimetre ücretlerinin artması gerektiğini savunan Mehmet Akkaşoğlu, bu şekilde bir tavır sergilerken herhangi bir odaya kayıtlı olmadan çalışıyor olmasını göz ardı ediyor hatta kent merkezinden gelen tur araçlarına bile isyan ediyor. Bunların bir çoğunun vergisiz algısız taşımacılık yaptığını öne sürüyor.