Tam 370 yaşındaki kızılcık

Yazdığı şiirlerle tarihe notlar bırakan Fikri Demirtaş bu sefer Yeşilyurt’ a bağlı Barguzu’ da bulunan kızılcık ağaçlarını kaleme aldı. Özellikle bu kızılcık ağaçlarından biri var ki tam tam 370 yaşında… Şiiriyle bunu tarihe not düşen Demirtaş bu tür ağaçların doğa harikası olduğunu belirtip korunması gerektiğine işaret etti.

Eklenme: 15 Şubat 2018 - 09:25 / Son Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 17:59 / Editör: Büşra Kılıç

Hanife SARI- Malatya Sonsöz Gazetesi- Şiirle fark edilen doğanın güzelliklerini kaleme alan Şair Fikri Demirtaş Yeşilyurt’ a bağlı Barguzu’ da bulunan kızılcık ağaçlarını bu sefer kaleme aldı. Kaleme aldığı şiirinde Demirtaş tam 370 yaşında olan bir kızılcıktan bahsetti. Kızılcığın doğa ile olan ilişkisine değindiği “Kızılcık Ağacı” şiirinde Demirtaş: “Ben bir kızılcık ağacıyım Barguzu bağında; Tarihler kadar eskidir ömrüm, üç yüz yetmiş yaşında, ihtiyar bir kızılcık. En erken benim açar altın sarısı çiçeklerim. Sonbaharın habercisi yakut kırmızısı meyvelerim. Dallarımda yeşil örtüler tiril tiril. Bağrımda kuşlar cıvıldar/ Ben bir kızılcık ağacıyım Barguzu bağında; Çiçeklerim, meyvelerim, yapraklarım, kabuğum, köküm, tohumların eczadır.   Ekşi ve mayhoştur tadım, Şifadır kan kırmızı kızılcık şerbetim. Serttir bastonum, meşhurdur sopam!/ Ben bir kızılcık ağacıyım Barguzu bağında; Beydağı’nın suyunu içtim yıllarca, Kızıl yıldızlar doğar koynumda. Gölgemde soluklandı nice canlar… Toprak Dede, Deli Oğlan… Soyumun, genimin kökleri var Malatya‘da…/ Ben bir kızılcık ağacıyım Barguzu bağında; Uzattım başımı baktım Aspuzu bağlarına. Göğe doğru binalar uzakta upuzunlar, Gökyüzünde kuşlar çığlık çığlığa, Kesilse de,  yansa da ağaçlar  Direnecek kızılcıkların öyküsü Yusuf ile Nilgün’ün sevda yüklü bağında…” ifadelerine yer verdi.

“50 KİŞİNİN OTURACAĞI BÜYÜKLÜKTE”

Daha sonra Demirtaş: “ Bu tür tarihin tanıkları olan yapılar korunmalı. Çünkü bunlar doğa harikası ürünler, bu konuda herkesin üstüne düşeni yapması gerekir. Bu ağacın bulunduğu bahçe mülke ait. Yusuf Kendirli’ ye ait.  Kendi sağ olsun bu konuda bahçesinde bulunan çam çeşitlerinin yanında bu370 yaşında olan kızılcık ağacına da iyi, gözü gibi bakıyor.  Benim yazmış olduğum bu şiir de altında 50 kişinin oturacağı büyüklükte olan kızılcık ağacında asılı duruyor” şeklinde konuştu.