Tarihi Pilavoğlu Hanı’na yoğun ilgi

İLK adı Ali Paşa olan, yaklaşık 400 yıla dayanan geçmişiyle, Ankara’nın iki kapılı ve en büyük tarihi hanı olan Pilavoğlu Hanı, 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından geçtiğimiz cumartesi kapılarını yeniden açtı.

Eklenme: 31 Ekim 2016 - 09:10 / Son Güncelleme: 31 Ekim 2016 - 9:10 / Editör: Büşra Kılıç

Oğulcan ÇAVAŞ- Ankara- Uzun bir dönem hayatta işi rast gitmeyen, evsiz kalmış, yorgun bedenlere sıcak bir yuva olan Pilavoğlu Hanı, artık 30’u aşkın el işi atölyesine ev sahipliği yapıyor. Yenilenmiş yüzü ile geçtiğimiz cumartesi kapılarını el işi meraklılarına açan handa bulunan atölyelerde el emeği göz nuru ahşap, seramik, mozaik, yağlı boya, keçe gibi zanaatin birçok dalından eserler hem imal ediliyor hem de sergileniyor.

El işi meraklıları tarafından yoğun ilgi gören açılış nedeniyle bulunduğum hanı gezerken rastgele atölyelerden birine girdim. Atölyenin Adı, “SevaL’s Dream” (Seval’in Rüyası). Seval Soycanlı, Gülay Altınay, Ayşen Özmen ve Birnur Siyako aynı apartmanda oturan 4 yakın arkadaş. Oturdukları apartmanda atölye gibi kullandıkları ufak bir odada bu işe başlayan bu 4 arkadaş, daha sonra emekli resim öğretmeni olan Seval Soycanlı’nın öğretmenlik yaptığı Yenimahalle Halk Eğitim Merkezi’nin ahşap boyama ve seramik kurslarına katılıyorlar ve sanatlarını daha da geliştirerek sonunda bu atölyeyi açıyorlar.

Atölyedeki çalışmalarının tamamı el emeği. Doğal olan her türlü materyali ürünlerinde kullandıklarını söyleyen Seval Soycanlı, bu işe “bir hayalin gerçekleşmesi” olarak baktıklarını söylüyor. Kendilerini hala profesyonel değil, amatör olarak gördüklerini ve o ruhla çalıştıklarını söyleyen bu güler yüzlü, 4 tatlı kadının bu işi aşkla yaptıkları her hallerinden belli oluyordu.

Tarihi hanın böyle bir projeyle, yeniden canlanmasından dolayı ayrıca mutlu olduklarını da belirten Gülay Altınay, handa bulunan atölyelerdeki tüm zanaatkarların birbirleriyle uyum ve dayanışma içerisinde olduklarını vurgularken, buranın bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiriyordu.

4 kadının iş ortaklığına dönüşen ve aynı zamanda bir anlamda kadınların gücünü de simgeleyen bu atölye gibi 30’u aşkın atölyeyi içerisinde barındıran tarihi Pilavoğlu Hanı, yenilenmiş ancak tarihi dokularını kaybetmeyen yüzüyle zanaat meraklılarının uğrak adresi olacağa benziyor.