Taş Medrese’de çinicilik kursu açıldı

Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatıldığı tarihi Taş Medrese’de seramik ve çinicilik kursu açıldı.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 11:18 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 11:18 / Editör: Büşra Kılıç

Arif Yavuz- Ana Haber Gazetesi(Afyonkarahisar)- Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatıldığı tarihi Taş Medrese’de seramik ve çinicilik kursu açıldı.Kurs eğitmeni Muhammet Lokman Karademir, çinicilik sanatının en parlak döneminin Karahanlılar zamanında yaşandığını belirtti.Osmanlı Devletinin kuruluşunda çiniciliğin ciddi ölçüde vatandaşlardan ilgi gördüğünü dile getiren Karademir, Anahaber Gazetesine yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Osmanlı’dan günümüze süre gelen zaman zarfında çinicilik unutulmaya yüz tuttuğu için, Taş Medrese’de açtığımız kurslarda mesleği canlı tutmaya çalışıyoruz. Yaklaşık kursumuz açıları bir ay oldu. 15 bayan kursiyerimizle birlikte gruplar halinde hafta içerisinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Sabahları seramik, akşamları çinicilik kursumuzu yapıyoruz.”

“Kömür tozuyla aktarıyoruz”

Kütahya’dan getirttikleri hazır bisküvi malzemelere önceden hazırladıkları çizimleri işlediklerini vurgulayan Karademir, çok güzel tabaklar ve vazolar yaptıklarını kaydetti. Çalışmalar genelde motifleri kopyalama şeklinde yapıldığını aktaran Karademir, “Öncesinde kursiyerlerimiz iğneleme yapıyorlar. İğneledikten sonra objenin üzerine tozlarla aktarıyoruz. Nihale, tabak formları ve diğer bisküvi formları kömür tozuyla aktardıktan sonra çini boyalarıyla fırça kullanarak tahrirlime işlemi yapıyoruz. O işlemlerin ardından ara tonlarla komple boyama yaparak tamamlıyoruz.”

“Afyonkarahisar’a özgü çalışmalarımız olacak”

Afyonkarahisar’ın amblemlerini ve logolarını çini ve seramik çalışmalarına ileriki ders saatlerinde yapacaklarını belirten Karademir, kentle özdeşleşmiş güzel fikirleri kursiyerleriyle planlamaya başladıklarının altını çizdi. Özellikle hediyelik eşya, magnetler ve kale figürlerini ağırlık vereceklerine değinen Karademir, kursiyerleri süreçte ek gelir elde etme fırsatları yakalanabileceğini söyledi.

Kursiyerlerden Hanife Toklu da çinicilik ve seramik kursuna büyük ilgiye geldiğini belirterek, Taş Medrese’de açılan kursları çok beğendiğini kaydetti. Güzel çizimler yaptığını aktaran Toklu, kurs sonunda yaptığı eserleri eş dost ve akrabalara hediye edeceğini dile getirdi.