Taşkında mahsur kalan 618 kişi tahliye edildi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Edirne’deki nehir taşkınlarına ilişkin bölgeden 618 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.ANKARA AFAD’dan yapılan açıklamada, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin, aşırı yağışlar nedeniyle taştığı anımsatıldı. AFAD koordinasyonunda, bölgeden 618 kişinin tahliyesinin gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, çoğunluğu Karaağaç Mahallesi’nde olmak üzere mahsur kalan vatandaşların 158’inin helikopter aracılığıyla kurtarıldığını kaydedildi. Açıklamada, çalışmalara Genelkurmay […]

Eklenme: 3 Şubat 2015 - 19:57 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:18 / Editör: BIK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Edirne’deki nehir taşkınlarına ilişkin bölgeden 618 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.ANKARA

AFAD’dan yapılan açıklamada, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin, aşırı yağışlar nedeniyle taştığı anımsatıldı.

AFAD koordinasyonunda, bölgeden 618 kişinin tahliyesinin gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, çoğunluğu Karaağaç Mahallesi’nde olmak üzere mahsur kalan vatandaşların 158’inin helikopter aracılığıyla kurtarıldığını kaydedildi.

Açıklamada, çalışmalara Genelkurmay Başkanlığından 2 helikopter, Sağlık Bakanlığından 1 ambulans helikopterin katıldığı vurgulanarak, AFAD ekipleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi personelinin alandaki çalışmalarının sürdürdüğü bildirildi.

Tahliye işlemleri amacıyla uygun okul ve spor salonlarının hazır hale getirildiği aktarılan açıklamada, “Bölgeye ulaşım ve tahliye işlerinde kullanılmak üzere yeterli miktarda araç ve personel gönderildi. Su tahliyesi için çok sayıda motopomp hazır tutuluyor. Düzenli olarak nehirlerde debi ölçümü yapılıyor. Bin battaniye, bin 500 yatak ve bin 500 kişilik gıda maddesi hazır durumda” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, Karaağaç Mahallesi’ne helikopterle kumanya da gönderildiği vurgulandı.

Karaağaç Mahallesi’ne ulaşılamıyor

Meriç Nehri’nin neden olduğu taşkın nedeniyle Karaağaç Mahallesi’ne giden yolda 1, 5 metreye yakın su akması ulaşımı engelliyor.

Meriç Nehri’nin suları, Kent Ormanı’ndan Lozan Caddesi’ne şiddetli şekilde akmaya devam ediyor.

Taşkın suları, Karaağaç Ovası’nda adeta küçük şelaleler oluşturarak çevreye yayılıyor.

Mahallenin kent merkezine ulaşımı, 2,5 kilometre kala kapanan yol nedeniyle sağlanamıyor.

Mahalleye gitmek isteyen pek çok yardım ekibi, yol şartlarından dolayı bölgeye giremiyor.

Meriç Köprüsü’nün gözlerinin tamamına yakınının kapandığı taşkın bölgedeki pek çok işletme de sular altında kaldı. Askeri Gazino ile Polisevi tesisleri arasında yoğun olarak akan su, yeni bir nehir görüntüsü oluşturuyor.

İki köprü arasındaki pek çok sokak hayvanı da kurtarılmayı bekliyor.

Debi hızla düşüyor

Meriç’in debisi ise hızla düşmeye devam ediyor.

Saniyede 2 bin 200’e yaklaşan debi son ölçümlere göre, bin 880 seviyelerine kadar düştü. Meriç’i besleyen Arda Nehri’nin de kaynağından düşüş göstermesi debilerin düşmeye devam edeceğine işaret ediyor.

Tehlike atlatıldı

Edirne’de, nehir taşkınları dolayısıyla oluşturulan kriz heyeti, taşkın sahasını inceledi.

Edirne Valiliğinden alınan bilgiye göre, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ve Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan’dan oluşan heyet, ulaşımın sağlanamadığı Karaağaç Mahallesi’ne helikopterle giderek vatandaşlarla görüştü.

Şahin, burada yaptığı açıklamada, kentteki nehir seddeleri sayesinde Edirne’nin büyük bir felaketi atlattığını söyledi. Seddelerin tam anlamıyla koruma görevini yerine getirdiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Bu konuda DSİ’nin Karaağaç bölgesindeki çalışmaları devam edecektir. Bu arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Şu anda tehlike atlatılmıştır. Su da zaten bin 900 metreküp seviyelerine düşmüştür ki bu sanırım yarın sabaha kadar bin 600 metreküplere indiğinde artık sorun kalmamış olacaktır. Bu sel felaketinde en güzel olan şey, can kaybının olmaması. Bu bakımdan çok sevinçliyiz. Şu anda riskli alanlarımızın hepsi boşaltıldı. O bakımdan rahatız. Emeği geçenleri kutluyorum, teşekkür ediyorum.”

Edirne artık bu sorundan kurtulmak istiyor

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise taşkının zorlu bir süreç olduğunu söyledi.

Sürecin halen devam ettiğini belirten Gürkan, “Debi azalmaya başladı. Biz azalmasından ziyade artmamasına seviniyoruz. Çünkü artması asıl felaketi getirecekti. Şu anda su seviyesi gittikçe düşüyor” dedi.

Gürkan, yaptıkları çalışmalardan dolayı DSİ ve belediye ekipleri, emniyet güçleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ilk günden bu yana, sağladığı ekipman, araç ve helikopterlerle her zaman olduğu gibi Türk halkının yanında olduğunu vurgulayan Gürkan, “Edirne artık bu sorundan kurtulmak istiyor. Bugün Sayın Başbakan Davutoğlu da partisinin grup toplantısın bir ay içerisinde projelerin bitirilmesi için talimat vermiş. Bu sevindirici bir gelişme” dedi.

Gürkan, Edirne’nin sel felaketi ve taşkın haberleriyle anılmasını istemediklerini ifade ederek, “Çünkü Edirne, insanlığın en kadim şehirlerinden birisi. Yetkililerden talebimiz. Lütfen artık Edirne’nin bu sorununu giderin” diye konuştu.

Muhabir: Duygu Can, Salih Baran / AA

RE

i cheated on my boyfriend with a black guy open i cheated on my boyfriend what do i do
just found out my husband cheated on me blog.itracsigns.com has my husband cheated
marriage affairs developersalley.com wife cheat