Teknolojiye yenik düşen meslek; dikiş makinesi tamirciliği

Nazilli’de 1988 yılından bu yana dikiş makinesi tamiratı yapan 50 yaşındaki Mehmet Battal, gelişen teknoloji ile birlikte dikişe olan ilginin de azaldığını belirterek, “Mesleğimiz teknolojiye yenik düştü” dedi.

Eklenme: 11 Ekim 2017 - 09:27 / Son Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 9:27 / Editör: Büşra Kılıç

Timuçin KILIÇ- Ses Gazetesi- Eski insanların vazgeçilmezi olarak da bilinen dikiş makinesi, zamana yenik düştü. Uzun yıllardan bu yana severek yaptığı dikiş makinesi tamirciliğinin yok olmak üzere olduğunu söyleyen Battal, gelişen teknoloji ile hazır giyime yönelen insanların artık dikiş makinesine ihtiyaç duymadığını aktardı.

“ARTIK KİMSE DİKİŞLE UĞRAŞMIYOR”

Eski zamanlarda evlilik çağına gelen kızların çeyizlerine dikiş makinesi koyulduğunu, şimdilerde çeyizlerin içerisinde hazır ürünlerin olduğunu kaydeden Battal, “Teknolojiyle birlikte fabrikaların çoğalması hazır giyime insanları yönlendirdi. Artık kimse dikişle uğraşmıyor. Eskiden evlenecek olan kızların çeyizlerinde dikiş makinesi olurdu. Şimdilerde her şey hazır alınıp çeyizlere koyuluyor” diye konuştu.

“TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞMEK ÜZERE”

Dikiş makinesi tamirine çocuk yaşlarda başladığını ve birçok çırak yetiştirdiğini kaydeden Battal, “Bu işe başladığım zaman tamir ustası yoktu. Kendimiz makineleri söküp yeniden tamir etmeye çalışarak ustalaştık. Yaklaşık 25 yılda birçok çırak yetiştirdim. Ama şimdilerde yetiştirecek çırak kalmadı. Kimse bu mesleği yapmak istemiyor. Diğer el işiyle uğraşan meslekler gibi bizim de mesleğimiz teknolojiye yenik düşmek üzere” ifadelerini kullandı.

“ASKERLİK YILLARINDA DİKİM EVİNDE ÇALIŞTIM”

Nazilli’de tek olan teknik servisçi Battal, askerlik döneminde de dikim evinde çalıştığını aktardı. Battal, “Askere gittiğimiz zaman da askeriyenin dikim evinde çalıştım. Makinelerin arızalarını ve tamiratlarını yapıyordum. 92 yılında ise dükkan açtım. O günden bu yana bu mesleği yapmaya devam ediyorum” diyerek mesleği ayakta tutmaya çalıştığını vurguladı.