Telefon sektörü, bu kadar kötü bir yıl geçirmedi

Her sektörde olduğu gibi telefon satan esnafta zor ve sıkıntılı günler geçiriyor. Esnaf, daha önce bu sektörün, bu kadar durgun olmadığını söyleyerek durumun ne kadar içler acısı olduğunu ortaya koyuyorlar.
Canlı bomba, terör olaylarından telefon satan esnafta nasibini aldı. Birde üstüne FETÖ/PDY örgütünün kullandığı Bylock programı eklenince esnaf kepenk kapatma noktasına geldi.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 09:26 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 9:26 / Editör: Büşra Kılıç

“Hırsızlık cep telefonları, başımıza dert oluyor”

Hüseyin KARATAŞ- Sabah Gazetesi(Gaziantep)- Maalesef Gaziantep’te telefon sektöründe uğraşanların yüzde 90 civarında kişinin Gaziantepli olmadığını ileri süren 10 yıllık esnaf Enver Kalkan, “Başka illerden gelip burada telefoncu dükkânı açarak esnaflık yapmaktalar. Bu sebepten dolayı hırsızlık olan cep telefonları başımıza büyük bir dert açıyor. Kim olduğu belli olmayan kişiler, Gaziantep gibi kültür mirası ve tarihi geçmişe sahip bir şehirde bu ticareti yapmaları ve Suriyelilerin telefon sektöründe serbest bir şekilde ticaret yapmaları ve 2. el telefon alan kişinin müşteri bilgilerinin kayda alınmaması hırsızlara meydan vermiştir” dedi.

“Devlet, Bylock konusunda açıklama yapmalı”

10 ay içinde 20’ye yakın telefoncu arkadaşlarının soyulduğunu iddia eden Kalkan, bu nedenden dolayı mağdur olduklarını kaydetti. Devletin kendilerine sahip çıkmaları gerektiğini ifade eden Kalkan şöyle konuştu: “İnsanlar 2. el telefonlarda Bylock olabilir endişesiyle almıyor. Bu konuda da devletin bir açıklama yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Piyasa, gerçekten çok kötü”

İşlerin ve sektörün hiç bu kadar kötü bir zaman geçirmediğini vurgulayan Serkan Öztüfekçi, “Piyasa gerçekten çok kötü durumda. Caddeden geçen insan sayısı bile çok az. İşlerin bu kadar kötü olmasının nedeni ise, canlı bomba olayları, piyasada paranın dönmemesi ve yılın bu aylarında insanların giderlerinin çok olması. Doların yükselmesi de iter istemez bizim sektörü etkiledi” şeklinde konuştu.

“17 yıllık esnafım, bu kadar sıkıntı görmedim”

İşlerin iyi olmadığını ve doların yükselmesiyle beraber satışların durma noktasına geldiğini belirten 17 yıllık esnaf olan Müslüm Türkmen, şunları söyledi: “Bu aylardaki satışlar geçen seneki aylara göre yüzde 10 civarında düştü. Bylock’tan dolayı vatandaş 2. el cep telefonu almaya korkuyor. Ben 17 yıllık esnafım ve hiçbir zaman telefon sektörünün bu kadar sıkıntı çektiğini görmedim. En son 2003 yılında böyle bir sıkıntı olmuştu, onun dışında bir de bu sene oldu.”

“2016 yılı kadar, kötü bir yıl geçirmedim”

Halil Çetin isimli esnaf ise, “Telefon sektörü çok kötü durumda. Doların yükselmesi ve ÖTV zammından dolayı işler durma noktasına geldi. 1 Ocak 2017 Yıl’ından itibaren telefonlara ÖTV zammı gelecek. Zaten yüksek olan fiyatlar daha da yükselecek. Hem kur ve hem de ÖTV farkının yükselmesi nedeniyle telefon satışlarını zorlaştırdı. 15 yıllık bu sektörün içindeyim ve 2016 yılı kadar kötü bir yıl geçirmedim” ifadelerini kullandı.