Terzilik mesleği, teknolojiye direniyor

Aydın’da bir zamanların en gözde mesleklerinden olan terzilik, gelişen teknoloji karşısında yok olmama mücadelesi veriyor.

Eklenme: 15 Şubat 2018 - 09:36 / Son Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 9:36 / Editör: Büşra Kılıç

Mehmet KAVAS- Ses Gazetesi- Aydın’da kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına, terzilik mesleği de katıldı. Kentte bir zamanların el emeği, göz nuru mesleklerinden biri olarak adlandırılan terzilik mesleği, gelişen teknoloji karşısında ayakta durmaya çalışıyor.

“TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞÜYOR”

Efeler ilçesi Güzelhisar Mahallesinde 41 yıldır terzilik yaparak geçimini sağlamaya çalışan 63 yaşındaki Yüksel Sabancı, “Hızlı gelişen teknoloji mesleğimizi olumsuz etkiledi. Vatandaşlarımız artık kıyafetlerini terzilere götürmek ya da kıyafet diktirmek yerine, çağın imkanlarından yararlanarak yeni ürünler satın alıyor. Bu durum da, geçmiş yılların gözde mesleği olan terziliği etkiledi. Terzilik son dönemde gelişen teknolojiye ne yazık ki yenik düşüyor” dedi.

ÇIRAK BULUNAMIYOR 

Meslekte çırak sorunu yaşadıklarını kaydeden Sabancı, “Mesleğimizin teknolojiye karşı varlığını koruyamaması nedeniyle ustalarımız yanında çalıştıracak çırak bulamıyor. Şu an en genç ustamız 40 yaşında. Biz bildiklerimizle ölmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.