Tiryakiler sigarayı egzersizle bırakabilecek

MKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından sigara ve tütün bağımlısı 40 kişi üzerinde yapılan araştırmada, egzersiz yaparak sigara bağımlılığından kurtulmanın mümkün olduğu belirlendi. HATAY –  Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından sigara ve tütün bağımlısı 40 kişi üzerinde yapılan araştırmada, sigara bağımlılığından egzersizle kurtulmanın mümkün olduğu saptandı. MKÜ Fizik Tedavi […]

Eklenme: 7 Haziran 2016 - 13:09 / Son Güncelleme: 7 Haziran 2016 - 13:09 / Editör: Begüm Çelik

MKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından sigara ve tütün bağımlısı 40 kişi üzerinde yapılan araştırmada, egzersiz yaparak sigara bağımlılığından kurtulmanın mümkün olduğu belirlendi.

HATAY –  Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından sigara ve tütün bağımlısı 40 kişi üzerinde yapılan araştırmada, sigara bağımlılığından egzersizle kurtulmanın mümkün olduğu saptandı.

MKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda sigaraya bağımlılığın artığını söyledi. Sigara alışkanlığından vazgeçilmesi için ”Sigara İçme Alışkanlığınızı Egzersiz Alışkanlığına Dönüştürelim Projesi” hazırladıklarını ifade eden Korkmaz, bu kapsamda 40 kişi üzerinde araştırma yapıldığını kaydetti.

Projenin, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları (BİDEP) tarafından onaylandığını vurgulayan Korkmaz, hasta bireylerin egzersiz yaparak kan içindeki zehirli maddeleri dışarı atmaları üzerine, yapılan araştırmada iyi sonuçlar aldıklarını belirtti.

MKÜ öğretim görevlisi ve proje danışmanı Özden Gökçek de sigara ve tütün bağımlılığının her geçen gün arttığını ve bunun da sağlığın yanı sıra büyük maddi kayıplara neden olduğunu söyledi.

Proje kapsamında, yaşları 20 ila 45 arasındaki 40 kişi üzerinde sigara bağımlılığından egzersiz yaparak kurtulmayla ilgili çalışma yaptıklarını ifade eden Gökçek, şöyle devam etti:

“Çalışmamıza sigarayı bırakmaya çalışan ve bu amaçla Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’ne başvuran 40 birey dahil edildi. Bu bireylerden 20’si egzersiz programına alındı. Diğer 20 kişiye ise ilaç tedavisi uygulandı. Deneklerin uyku ve yaşam kalitesi, tansiyon ve kandaki oksijen miktarı ile solunum testleri yapıldı. Bireyler haftada 3 gün olmak üzere 15 seanslık tedavi programına dahil edildi. Tedavi programında koşu bandı eğitimi verilerek 5 dakika ısınma, 30 dakika yüklenme ve 5 dakika soğuma şeklinde her bir seans 40 dakika sürdü.”

20 kişiden 13’ü sigarayı bıraktı. 

Sigara kullanan 20 kişilik egzersiz grubunda ciddi değişimler yaşandığının altını çizen Gökçek, şöyle devam etti:

“Deney grubumuzdaki 20 kişiden 13’ünün hiçbir ilaç tedavisi olmadan yaptığımız egzersiz programları sayesinde sigarayı tamamen bıraktığını gördük. Diğer 7 kişinin ise içtikleri sigara sayısında azalma tespit edildi. İlaç tedavisi uyguladığımız diğer 20 kişiden ise 8’inin sigarayı bıraktığını tespit ettik. Bağımlılar bu illetten kurtulabilmek için çeşitli sigara bırakma yöntemlerine başvuruyorlar. Bizim bu çalışmamız bağımlılar için sağlıklı, masrafsız bir alternatif oluşturacak.”

AA