Toz bulutu Ankara’ya ulaştı! Uzmanlar uyarıyor

Suriye üzerinden gelen toz bulutu, bugün sabah saatlerinden itibaren Ankara semalarında da etkili olmaya başladı. Kentte görüş mesafesi düştü. Güneydoğu’da 3 gündür etkili olan toz bulutu nedeniyle yaşlı ve hamileler dışarı çıkmamaları konusunda uyarılırken, dış ortamda maske kullanılması istendi.

Eklenme: 16 Ekim 2018 - 16:42 / Son Güncelleme: 16 Ekim 2018 - 16:42 / Editör: Ferhat Esnek

Suriye üzerinden gelen ve Güneydoğu’da etkili olan toz bulutu, başkent Ankara’da da gökyüzünü kapladı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan toz bulutu nedeniyle görüş mesafesi düştü. Toz bulutu, kentin bir çok yerinden net olarak görülürken vatandaşlar nefes almakta zorluk çektiğini ifade etti.

METEOROLOJİ’DEN YENİ TAHMİN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son dakika açıklamasında, toz aşınımının çarşamba günü de etkili olmasının beklendiğini duyurdu. Yapılan açıklama şöyle;

Ülkemizin güneydoğu kesimlerinde etkili olan toz taşınımının, bu gece ve yarın (17.10.2018 Çarşamba) Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Akdeniz ile İç Anadolu’nun doğusunda yer yer yoğun; İç Anadolu’nun batısı, Doğu Anadolu’nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile zamanla Marmara’nın doğusunda düşük yoğunlukta olacağı tahmin ediliyor.

Toz taşınımı hadisesinin sebep olacağı görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU’DA 3 GÜNDÜR ETKİLİ OLUYOR

Gaziantep’te toz bulutu havanın ağarmasıyla birlikte etkisini artırdı. Görüş mesafesinin yer yer 50 metreye kadar düştüğü kentte sürücüler zor anlar yaşadı. Suriye’den geldiği belirtilen toz taşınımının hava yolu taşımacılığında da aksamalara yol açtığı öğrenildi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da, Suriye üzerinden gelen toz bulutu, üç gündür etkisini sürdürüyor. Toz bulutu güneyden esen rüzgarla, kent merkezinin yanı sıra başta Siverek, Akçakale, Ceylanpınar ile Viranşehir olmak üzere birçok ilçede hayatı olumsuz etkiliyor.
Zaman zaman etkisini artıran toz bulutu, görüş mesafesinin düşmesine de neden oldu. Toz zerrecikleri araçların üzerini de kapladı. Meteoroloji yetkilileri, olumsuz hava koşullarının yarın da etkisini sürdüreceğini bildirdi.

UZMANLAR UYARIYOR

Suriye üzerinden gelen ve Güneydoğu’da ve Sivas’ta da etkili olan toz bulutu nedeniyle uzmanlar uyarılarda bulundu. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş iklim bozukluğundan dolayı yaşam şartlarının zorlaştığını belirterek, “Günümüzde doğal çevre koşullarında yaşanan bozulmaya ve iklim değişimlerine bağlı olarak canlılar için yaşam koşulları zorlaşmaktadır. Çöl tozları doğa kaynaklı hava kirliliği nedenlerindendir. Etkisini artırdığı dönemlerde astım, KOAH, bronşit, kalp rahatsızlıklarını tetiklemekte, cilt ve göz hastalıkları başta olmak üzere daha birçok sağlık problemine neden olmaktadır” dedi.

Akciğer ve kalp rahatsızlığı olanların da dikkat etmesi gerektiğini anlatan Taş,”Yaşlılar ,gebeler ve çocuklar dışarı çıkmamalı, dış ortamda maske kullanmalıdırlar. Özellikle astım, KOAH hastaları ilaçlarını düzenli kullanmalıdır. Sağlıklı insanlar özellikle açık ortamda egzersizden kaçınmalıdır” diye konuştu.