‘Trump darbe ya da suikaste kurban gidebilir’

TRT World, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in en önemli danışmanı ve Rus dış politikasını belirleyen en etkili isimlerden biri olan Alexandr Dugin ile röportaj gerçekleştirdi.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 10:41 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:47 / Editör: Ferhat Esnek

TRT World’ün ‘One on One’ programına konuşan Dugin, Amerika’daki başkanlık seçimlerini Hillary Clinton’un kazanması durumunda, Türkiye’de ikinci bir darbe olasılığının olduğunu söyleyen Dugin, Trump’ın kazanması ile birlikte bu ihtimalin de ortadan kalktığını düşündüğünü açıkladı.

Trump’ın Orta Doğu’ya müdahale eden politikalara yer vermeyeceğini belirten Dugin, Trump’ın globalist politikaları takip etmeyecek olması nedeniyle, Başkan Kennedy gibi suikaste uğrama ihtimalinin olduğunu belirterek sözlerini şöyle ifade etti;

“Trump galibiyetinden sonra globalistlerin saldırısı altında olacak. Çünkü bu onlar için ‘kaybetmek’ anlamına geliyor. Hegemonik emperyalist stratejinin sona ermesi demek. Bu globalistlerin tümü Amerikalı değil. Sadece Amerika’yı kendi emellerine kavuşmak için kullanıyorlar. Amaçlarının Amerika’nın çıkarları ile ilgisi yok. Trump da bu nedenle bir çeşit darbe ya da Kennedy’ninki gibi bir suikaste kurban gitmekten korkmalı.”

alexandr_dugin_

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’da olduğunu aktaran ve darbecilerin yönetimi ele geçirmesi durumunda kendi canının da tehlikede olduğunu belirten Dugin, Suriye konusunda Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmazlığa da açıklık getirerek, aradaki uçurumun azaldığını ve Esad konusunda ısrarcı olmadıklarını belirterek şu sözleri kullandı.

“Biz Esad konusunda ısrarcı değiliz. Kişide ısrarlı değiliz, ama hukuki bir liderin var olması gerektiğinden hareketle Esad’ı savunuyoruz.”

Alexandr Dugin röportajı Türkiye saati ile 23 Kasım Çarşamba günü saat 16.30 ve 23.30’da TRT World ekranında izleyici ile buluşacak. Programın tekrar yayınları 24 Kasım Perşembe günü günü saat 08.30 ve 18.30’da, 25 Kasım Cuma günü saat 04.30 ve 12.30’da ekrana gelecek. Politika, akademi, kültür-sanat, edebiyat, spor dünyasının iz bırakan, sembol ve etkili isimlerinin ağırlandığı ‘One on One’ programının her hafta farklı bir konuğu ile gündem yaratmaya devam edecek.

‘One On One’ programı TRT World’ün www.trtworld.com adresli web sayfası ve TRT World Youtube kanalında da izlenebilecek.