“Tüp Bebek Merkezi” çiftlere umut oluyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi (SUAH) bünyesinde 1 buçuk yıl önce hizmete giren Tüp Bebek Merkezi çocuğu olmayan ailelere umut kaynağı oluyor.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 15:54 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 15:54 / Editör: Büşra Kılıç

Meliha Şeyda AKÇAKALE- Kahramanmaraş Manşet Gazetesi- Tüp bebek tedavisinde son yıllarda yaşanan gelişmeler, çocuk özlemi çeken çiftlerin umudunu da artırıyor. Ülkemizde son yıllarda uygulanan tüp bebek yöntemi sayesinde, binlerce kadının hamile kalması ve doğum yapmaları mümkün olurken, gebe kalma süresince uygulanan birçok farklı yöntem bulunuyor. Kahramanmaraş’ta da (KSÜ) Tıp Fakültesinde faaliyete giren Tüp Bebek Merkezi, geçtiğimiz aylarda ikiz bebekler Asya ve Arya’nın dünyaya gelmesiyle ilk meyvesini vermişti. Tüp Bebek Merkezi hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan KSÜ Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Kıran, İnfertilite’nin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sosyal bir sorun haline geldiğini söyledi. Kıran, Tüp Bebek Merkezinin Kahramanmaraş’ta kurulmasının ardından birçok insanın başvurduğunu dile getirdi. Kahramanmaraş Tüp Bebek Merkezine başka illerden de hasta kabule etmeye başladıklarını ifade eden Kıran, şunları kaydetti: “Tüp bebek tedavileri yaklaşık 15-20 günlük bir süreç olduğu için eğer yaşadıkları ilde bu merkezler yoksa vatandaşlar daha uzak şehirlere gidip oralarda konaklamak durumunda kalıyorlar. Bir buçuk yıldır burada hizmet verdiğimiz için insanlar daha rahat bir şekilde takiplerini yaptırıyorlar. Şuanda ise başka illerden de hasta kabul etmeye başladık. Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, İskenderun’dan gelenler var. Bunun sebebi ise civar iller de Malatya, Kayseri, Adana hariç Kamu hizmeti adı altında Tüp Bebek hizmeti verilmiyor ancak özel merkezler var. İlimizde özel tüp bebek hizmeti yok. Şuan biz il bazında tekiz.”

BİRDEN FAZLA YÖNTEM UYGULANABİLİYOR

Gebe kalma süresince uygulanan birçok farklı yöntemin olduğunun altını çizen Kıran, “Tüp bebek, laboratuvar ortamında gebelik elde ediyoruz, o gebeliği de ana rahmine naklediyoruz. Bu iş bu kadarda kolay değil. Bazı anne adaylarına yumurta büyütücü iğnelerden veriyoruz. Yaklaşık 8-10 günlük bir süreçte yumurtaları büyütüyoruz, olgunlaştırdıktan sonra anestezi altında topluyoruz. Aynı gün eşinden aldığımız spermlerle döllüyoruz, mikro enjeksiyon yapıyoruz. Takip eden 3 ile 5 gün içerisinde anneye transfer ediyoruz. Ortalama 15-20 günlük bir tedavidir. Embriyo transferinden 12 gün sonrada kanda gebelik testine baktırıyoruz. İşlem toplamda yaklaşık 1 ay içerisinde bitmiş oluyor. Tüp Bebek normal bir gebelikten farklı değil. Sadece hazır bir gebelik ürününü anneye naklediyoruz. İstatistik anlamında bebekte çok ciddi sıkıntılar görülmüyor. Herhangi bir anneye ve bebeğe ciddi bir riski yok. Biz burada tüp bebek dışında aşılamada yapıyoruz ama aşılamanın farkı yumurtayı büyütüyoruz eşinden aldığımız spermleri ana rahmine bırakıyoruz. Bir nevi doğala yakın bir yöntemdir. Yani o spermler döllenecekse bir şekilde döllüyorlar. Bayanın tüpleri açık mı diye rahim filmi çekiyoruz. Hormon tahlilleri istiyoruz. Birde eşinden spermiogram aldırıyoruz. Androloji laboratuvarında ilk basamak tetkikleri bunlar, eğer normalse de bir yıl düzenli ilişkiye ya da çocuk istenmesine rağmen gebelik elde edilmemişse o zaman biz uygunsa aşılamaya başlıyoruz. Çiftlerin sabırlarına göre 2-3 kere de yapabiliyoruz, 5 -6 kerede deneyebiliyoruz. Son basamakta olarak Tüp bebek uyguluyoruz. Şuanda bizim avantajımızda, yeni bir merkez olduğumuz için cihazlarımızda son model. Eski cihazlarla çalışmıyoruz. Şu an 3 tane embriyologumuz var. Androloji ve Embriyoloji Laboratuvarı, 2 tane özel hasta odası ve özel polikliniğimiz var. Tahminim 6 ay ila 1 sene sonra burası bize yetmeyecek” dedi.

3 DENEMEYE KADAR DEVLET YARDIMI VAR

Kıran, Tüp Bebek tedavisinde ilk 3 denemeye kadar devlet yardımlarının olduğunu söyledi. Bayanların 23 ile 39 yaşları arasında bulunan bayanların tedavi olabileceğini belirten Kıran, şunları kaydetti: “Bir bayan 23 yaşından gün almış ise ve 39 yaşından gün almamışsa eğer ve resmi nikâhları var ise yararlanabilirler. Buda kişi açısından ciddi bir rahatlıktır. Biz merkezi açmadan bir buçuk yıl önce İnfertilite polikliniğimize gelen çiftleri kayıt altına aldık. Biz Tür Bebek Merkezi açacağız, açtığımız zaman size geri dönüş yapalım diye. Bir buçuk yıl öncesine kadar yaklaşık 350-400 çift birikmişti. Kahramanmaraş dışına giden çiftleri de dâhil edersek yılda bin beş yüz çifte tekabül eder. Sadece tüp bebek değil buna aşılamada dâhil. Bazen danışma anlamında gelen yeni evli çiftlerde vardı. Onlara bir 6 ay 1 yıl bekleyelim çiftler normal ise yaşları gençse de biraz zaman tanıdığımız vakalarda oluyor. Kahramanmaraş’ta talep oranına bakacak olursak Türkiye ortalaması ile başa baş gidiyoruz.”

KIRAN, AİLELERİ UYARDI

Çocuk sahibi olamayan çiftlere uyarılarda bulunan Kıran, “Çiftlere özellikle bayanlara şu mesajı vermek isterim, lütfen bu işi ertelemeyin. Nasıl olsa olur demeyin, özellikle çalışan bayanlara ve 30’lu yaşlara gelmişseler ertelememeliler. Çünkü 35 yaşından sonra yumurtalık rezervi hızla azalıyor, yumurta sayısı düşmeye başlıyor. 40 yaşından sonra daha da düşüyor. 42 yaşından sonra imkânsız demeyeyim de imkânsıza yakın oluyor. Özellikle çalışan bayanlara mesajım, çocuk doğurma, gebe kalma ile ilgili planlarını lütfen ertelemesinler. Erkeklere ise mesajım, malum Kahramanmaraş’ta yaşıyorum, ‘Maraş otu’ kullanımını ne kadar sık olduğunun farkındayım, gerçekten sigaradan daha fazla spermleri bozduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Sperm sayısını düşürdüğü gibi kalitesini de bozuyor” ifadelerini kullandı.

DENEME SINIRI YOK

Tüm bebek tedavisinde deneme sınırının olmadığını dile getiren Kıran, “Bir de şu soruluyor ‘bir insan kaç kere tüp bebek deneyimi yapabilir’ bunun bir sınırlandırması yok. Bayanda yumurta eşinde sperm olduğu müddetçe, eğer ekonomik yönden de karşılayabiliyorlarsa, Çünkü literatürde 19. denemede bebek sahibi olan var. Benim Türkiye’den bildiğim 9.’da gebe kalan var. Demek ki bu iş biraz da sabır işi, biraz da şans işi. Burada ekibimizle hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.