Turistlerin yeni gözdesi ‘Tuz Gölü’

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde bulunan Tuz Gölü yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Eklenme: 18 Temmuz 2017 - 09:39 / Son Güncelleme: 18 Temmuz 2017 - 9:39 / Editör: Büşra Kılıç

Hakan ŞAHİN- Haber Vaktim Gazetesi- Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Tuz Gölü, birçok cilt sorunu için şifa kaynağı oluyor. Son dönemde turizme kazandırılan Tuz Gölü, manzarası ve doğal ürünleriyle ziyaretçileri hayran bırakıyor.

Şereflikoçhisar yolunu tutan ziyaretçiler, şifalı olduğuna inandıkları gölde çıplak ayakla yürüyüş yapıyor. Gölün çamurunu da cildine süren vatandaşlar şifa bulduklarına inanıyor.

Göldeki mineraller kullanılarak birçok kozmetik ürünü yapılıyor. Yapılan krem, losyon, sabun, şampuan ve deodorant türü ürünler Göl çevresinde satışa sunuluyor. Tuz gölünü ziyaret eden vatandaşlar satılan mineralli ürünlere de yoğun ilgi gösteriyor. Tuz Gölü’ne gelen turistlerden yakınlarına hediye götürmek isteyen kişiler bu doğal ürünlerden alarak götürmeyi tercih ediyor.

KATMA DEĞER SAĞLIYOR

Tuz Gölü, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde yer alıyor. Türkiye‘nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanıyor. Türkiye’nin yüzölçümü bakımından ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, çevresindeki platolar arasında kalmış geniş bir çukurluk alanı oluşturuyor.

Göl, tuz üretiminin yanı sıra turizm açısından da ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği göl özellikle yaz aylarında yoğun oluyor. Göldeki minerallerle çeşitli kozmetik ürünler üretiliyor. Onlarca doğal kozmetik ürün insanlara şifa kaynağı oluyor. Krem, losyon, şampuan, selülit tuzu, cilt maskesi ve deodorant gibi kozmetik ürünleri üretiliyor. Bunlarla ülke ekonomisine gelir sağlanıyor.

DOĞAL DENGE KORUNMALI

Tuz Gölü ülkeye sağladığı katkıların yanı sıra doğal yaşam için de birçok canlıya kucak açıyor. Başta flamingolar olmak üzere çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Bu kuşların kuluçka dönemlerinde tercih ettikleri bölge Tuz Gölü oluyor. Bu nedenle güzellikleri ile ilgi çeken göldeki doğal dengenin korunması büyük önem arz ediyor.

MANZARAYA HAYRAN KALDIM

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Tuz Gölü özellikle yaz aylarında dolup taşıyor. Buraya gelen turistler gölün doğal güzelliklerine hayran kaldıklarını ve ürünlerinden şifa bulduklarını söylüyor.

Tuz Gölü’nü görmek için Edirne’den geldiğini söyleyen Hami Şahin, “Buranın manzarası harika. Burada birçok film ve klip çekildiğini biliyordum. Burayı hep ekranlardan görmüştüm, çok merak ediyordum. Tatilde Tuz Gölü’ne gelmeyi tercih ettim. Manzaraya hayran kaldım. Fotoğraflar çektim. Çıplak ayakla gölde yürüdüm ve çok rahatladığımı hissettim. Bunun cilde iyi geldiğini söylüyorlar. Doğal tuz ürünlerinden de alıp yakınlarıma hediye edeceğim. Cennet vatanımızın her köşesi ayrı bir güzel” dedi.