Türk sinemasında bir ilk

Yönetmen Atalay Taşdiken, “Arama Moturu”nun kamera arkası görüntülerinden ikinci film yapmaya başladıklarını belirterek. Bir filmden ikinci bir film çıkarmak sanıyorum Türk sinemasında bir ilk.” dedi. İSTANBUL- Yönetmen Atalay Taşdiken, bugün vizyona giren son filmi “Arama Moturu”nun kamera arkası görüntülerinden ikinci film yapmaya başladıklarını belirterek, “Bir filmden ikinci bir film çıkarmak sanıyorum Türk sinemasında bir ilk.” dedi. […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 16:25 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 16:25 / Editör: BIK

Yönetmen Atalay Taşdiken, “Arama Moturu”nun kamera arkası görüntülerinden ikinci film yapmaya başladıklarını belirterek. Bir filmden ikinci bir film çıkarmak sanıyorum Türk sinemasında bir ilk.” dedi.

Senaryosunu da Atalay Taşdiken’in yazdığı, Konya’da çekilen ve profesyonel oyuncular yerine köylülerin rol aldığı “Arama Moturu”, sinema severlerle buluştu.

Taşdiken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Arama Moturu”nun kamera arkasında yapılan çekimlerden hazırladığı “Bir Filmi Aramak” filminin de çok yakında sinemaseverlerle buluşacağını bildirdi.

Oyunculukla ilk kez tanışan köy halkıyla film çekmenin kendisi için de yeni bir deneyim olduğunu aktaran Taşdiken, “Arama Moturu”nu hikaye ekseninde köylülerin doğaçlamalarına müsaade ederek çektiğini kaydetti.

“Sadece kamera arkası değil, hikayesi de var”

Taşdiken, çekimlerde kamera arkasını da kayda aldıklarını tamamen unuttuklarını belirterek, şunları aktardı:

“Filme odaklandığımız için diğer kamerayı unuttuk. Bazen mahrem şeylerimizi bile çekti o kamera açıkçası. ‘Arama Moturu’nun kurgusunu bitirdikten sonra da kamera arkası görüntülerinden ikinci filmi yapmaya başladık. ‘Bunu sadece bir kamera arkası gibi kurgulamayalım, başlıbaşına bir süreci anlatan, bir yönetmeni anlatan, hikayesi olan bir film yapalım’ dedik.”

Dünyada amatörlerle festivaller için çekilmiş filmler olduğunu hatırlatan Taşdiken, “Bir filmden ikinci bir film çıkarmak sanıyorum Türk sinemasında bir ilk.” diye konuştu.

“Bir Filmi Aramak’ filmimiz vizyonda olacak”

Taşdiken, ikinci filmde kendisinin de oynadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Yapmaya çalıştığımız şeyin zaruri bir sonucu olarak ikinci filmin aynı zamanda bir oyuncusu gibiyim doğal olarak. ‘Arama Moturu’nun seyirciden geri dönüşlerine göre, ikinci ya da üçüncü hafta ‘Bir Filmi Aramak’ filmimiz vizyonda olacak. Bütün salonlarda mümkün olmayabilir ama bazı salonlarda film kuşağı yapıp, tek bilete önce birinci filmi, sonra sahne arkasının hikayesini göstermeyi düşünüyorum.”

AA