SON DAKİKA
   Büyüme yüzde 4'ün hafif altında görünüyor    Ukrayna askerleri "korkaklıktan" yargılanacak    Suriye'de 14 bin çocuk öldü    Donetsk'te referandum hazırlıkları yapılıyor    Hozat raporu, olayı fişleme olarak kabul ediyor    İstanbul Boğazı gemi trafiğine açıldı    Mısır'da darbe karşıtlarından gösteri çağrısı    Twitterla çözüm için görüş birliğine varıldı    Tarihin en büyük deniz kazaları    Başbakan Erdoğan, dünya çocuklarını kabul etti    Çok sesliliğe katkıda bulunmaya çalışıyoruz    İsrail Gazze sınırındaki kapıları kapatıyor    Ceylan yeniden Altın Palmiye için yarışacak    Faizler, 3,5 ayın en düşük seviyesinde    Ukrayna sorunu Cenevre'de masaya yatırıldı    CHP Anayasa Mahkemesine başvurdu    Irak'ta askeri karargaha saldırı:13 ölü, 17 yaralı    8. Cumhurbaşkanı Özal kabri başında anıldı    İDO bazı hatların sefer saatlerini revize etti    Cezayirliler sandık başına gitti

Türkiye'den Kırgızistan'a yardım

fotoğraf: Arşiv / Anadolu Ajansı

Cumhurbaşkanı Atambayev, Türkiye'nin verdiği 106 milyon dolarlık hibe ve kredi desteğini onayladı.

22 Kasım 2012 Perşembe, 19:21
BİŞKEK (AA) – 22.11.2012 – Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, Türkiye'nin, Kırgızistan'ın gelişmesi ve kalkınmasına katkı amacıyla sağlayacağı 106 milyon dolarlık hibe ve düşük faizli kredi desteğini onayladığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Kırgızistan'a sağlayacağı 100 milyon doları kredi ve 6 milyon doları da hibe ile ilgili Kırgızistan ile Türkiye arasında 28 Haziran 2012 tarihinde imzalanan ve 15 Kasım tarihinde meclis tarafından kabul edilen anlaşmayı onayladığı belirtildi.

Yürürlüğe giren kanunda, Kırgızistan'ın, kredi ve hibenin sağlanmasına yönelik tüm prosedürlerini yerine getirdiği belirtildi.

Türkiye, 0,18 faiz oranı ve 20 yıl süreyle vereceği 100 milyon dolarlık krediyi sadece Kırgız ve Türk ortaklı şirketlerin Kırgızistan hükümetinin belirlediği alanlarda kullanabilecek.

Kredinin kontrolü için Başbakan Birinci Yardımcısı Coomart Otorbayev'in Başkanlığı'nda bakanlardan ve müdürlerden oluşan 12 kişilik komisyon kuruldu.  

Ayrıca 6 milyon dolarlık hibe desteğinin de bir uluslararası bankaya üyelik borcunun kapatılmasına ve 2. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi'nin hazırlıklarına yönelik kullanılacağı kaydedildi.

Kırgızistan'da 2010 yılında siyasi ve etnik gerginliklerin ardından milli bütçedeki açık ikiye katlanarak 612 milyon dolara ulaşmıştı. Bunun üzerine Kırgızistan hükümeti, Avrasya Ekonomik Topluluğu'na (EVRASEZ) 106 milyon dolarlık yardım alabilmek için başvurmuştu. Topluluk tarafından şart koşulan mali sorumlulukların yerine getirilmesine rağmen bu yardımı alamayan Kırgızistan hükümeti, bu yardımdan resmen vazgeçmişti.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in bu yılın başında Ankara'ya yaptığı ziyareti çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, 106 milyon dolarlık kredi ve hibe konusunda mutabakata varılmıştı.

Türkiye, son iki yılda Kırgızistan'a yaklaşık 30 milyon dolar yardımda bulunmuş, Türkiye'ye olan 51 milyon dolarlık borcunu da silmişti.

Muhabir: Bişkek / Yayıncı: İbrahim Uyar

RE

DİĞER POLİTİKA HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

17 Nisan 2014Perşembe

  • BIST 100 72.971 0,79
  • DOLAR 2,1305 -0,19
  • EURO 2,9570 0,19
  • STERLİN 3,5801 -0,21
  • ALTIN 89,245 -0,04
  • O/N REPO 9,98%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,67 -1,12
  • CUMHURİYET ALTINI 596,25 -0,02
  • EURO/DOLAR 1,3852 0,27
>