Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışmadı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Alman Federal Meclisi’nin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını “soykırım” olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin, “Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir” değerlendirmesinde bulundu. Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, Almanya Parlamentosu’nun “çarpıtılmış ve mesnetsiz” […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 14:54 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 14:54 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken Çankaya Köşkü'nde gazetecilere açıklama yaptı. ( Ahmet Bolat - Anadolu Ajansı )

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Alman Federal Meclisi’nin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını “soykırım” olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin, “Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, Almanya Parlamentosu’nun “çarpıtılmış ve mesnetsiz” birtakım iddiaları “soykırım” olarak kabullenmesini tarihi bir hata olduğunu belirtti.

“Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir” ifadesini kullanan Kurtulmuş, mesajında şunları kaydetti:

“Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele, siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz.”