“Türkiye’nin AB’ye üyeliği onyıllar boyunca mümkün görünmüyor”

İngiltere Başbakanı David Cameron, “Türkiye’nin AB’ye üye olması onyıllar boyunca mümkün görünmüyor” değerlendirmesinde bulunarak, “1987’de başvurdular, 35 faslı tamamlamalılar, 3000 yılında katılabilirler. Şu veya bu yönde oy kullanabilirsiniz ama Türkiye yakın bir zamanda AB’ye üye olmayacak” dedi. Cameron, İngiliz Sky New televizyonunda canlı yayına katılarak kanalın politika muhabirinin ve stüdyodaki vatandaşların İngiltere’nin AB üyeliğinin oylanacağı […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 09:30 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 9:41 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Resmi temaslarda bulunmak için İngiltere'ye gelen Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, başkent Londra'daki Downing Street'te İngiltere Başbakanı David Cameron (fotoğrafta) ile görüştü. ( NEIL HALL - Anadolu Ajansı )

İngiltere Başbakanı David Cameron, “Türkiye’nin AB’ye üye olması onyıllar boyunca mümkün görünmüyor” değerlendirmesinde bulunarak, “1987’de başvurdular, 35 faslı tamamlamalılar, 3000 yılında katılabilirler. Şu veya bu yönde oy kullanabilirsiniz ama Türkiye yakın bir zamanda AB’ye üye olmayacak” dedi.

Cameron, İngiliz Sky New televizyonunda canlı yayına katılarak kanalın politika muhabirinin ve stüdyodaki vatandaşların İngiltere’nin AB üyeliğinin oylanacağı referandumla ile ilgili sorularını yanıtladı.

İzleyicilerden gelen Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili soru üzerine Cameron, Türkiye’nin yakın bir zamanda AB üyesi olamayacağı görüşünü yineledi. “Türkiye’nin AB’ye üye olması onyıllar boyunca mümkün görünmüyor” değerlendirmesinde bulunan Cameron, şunları söyledi:

“1987’de başvurdular, 35 faslı tamamlamalılar,  3000 yılında katılabilirler. Şu veya bu yönde oy kullanabilirsiniz ama Türkiye yakın bir zamanda AB’ye üye olmayacak. Bütün parlamentoların bu konuda veto hakkı var. Bu referandum kampanyasında bu konuda kaygılanmaya gerek yok. Türkiye ile iş birliği yapmalı mıyız? Komşu bir ülke, Avrupa’nın sınırlarının güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız, sığınmacı sorununu halletmeliyiz, bunun için de evet, Türkiye ile iş birliği yapmalıyız. Ama bu Türkiye’nin yakın bir zamanda AB üyesi olması ile aynı şey değil.”