Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Açıldı

 Dünyadaki verilerin Türkiye üzerinden taşınmasını sağlayacak Türkiye’nin alanında en büyüğü Turkcell Gebze Veri Merkezi açıldı. Ülkedeki verilerin Türkiye’de kalmasını sağlayacak merkez, veri saklama ve bulut gibi ihtiyaçlar için şirketlerin herhangi bir yatırım yapmadan anahtar teslim hizmet almasına olanak tanıyacak. Merkezin açılışı için düzenlenen törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 10:00 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 10:00 / Editör: BIK
Türkiye'nin alanında en büyüğü olduğu belirtilen Turkcell Gebze Veri Merkezi, törenle açıldı. Törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı. Konuşmalardan sonra Bakan Arslan'a günün anısına hediye ve plaket takdim edildi. ( Tahir Turan Eroğlu - Anadolu Ajansı )

 Dünyadaki verilerin Türkiye üzerinden taşınmasını sağlayacak Türkiye’nin alanında en büyüğü Turkcell Gebze Veri Merkezi açıldı.

Ülkedeki verilerin Türkiye’de kalmasını sağlayacak merkez, veri saklama ve bulut gibi ihtiyaçlar için şirketlerin herhangi bir yatırım yapmadan anahtar teslim hizmet almasına olanak tanıyacak.

Merkezin açılışı için düzenlenen törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, bugün, Turkcell olarak Türkiye’nin en fazla veri trafiği üreten özel sektör kurumu olduklarını belirterek, ancak bununla yetinmediklerini, Turkcell’in hedeflerini artık Türkiye sınırlarının ötesine taşıdıklarını söyledi.

Akça, “Türkiye’deki hedeflerimizin ötesinde, kültürel ve coğrafi yakınlığımız bulunan bölgelerde genişlemek için tüm fırsatları değerlendiriyor, ayrıca milyonlarca insanın kullandığı küresel ürün ve servislerle Turkcell müşterilerinin sayısını hızla artırmak için canla başla çalışıyoruz” dedi.

– Terzioğlu: “Bu merkezle Türkiye’nin veri açığını kapatacağız”

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise veri merkezi sayesinde Türkiye’nin bilgilerinin Türkiye’de kalacağını belirterek, Almanya, Avustralya gibi ülkelerin bilgilerin güvenliğini korumak amacıyla verinin kendi ülkelerinde tutulmasını sağlayacak yasalar çıkardığını söyledi.

– “Avrupa ve Uzakdoğu arasındaki veri trafiğinde geçiş noktası olacak”

Terzioğlu, merkezin 9 büyüklüğündeki depremde bile aralıksız çalışabileceğini kaydederek, kapıların ve duvarların yangına 120 dakika boyunca dayanıklı olduğunu söyledi.

Merkezin Avrupa ve Uzak Doğu arasındaki veri trafiğinde geçiş noktası olacağını dile getiren Terzioğlu, merkezin standartlara göre korunacağını, 6 bin 400 sensör ile sürekli izleneceğini aktardı.

– Gebze Veri Merkezi

Toplamda 33 bin metrekare alan üzerine kurulan merkez için 33 bin uzunluğunda metre fiber kablo kullanıldı.

3 yıl içerisinde yaklaşık 275 milyon liralık yatırım yapılacak veri merkezinin hizmete girmesiyle YouTube, Google ve Facebook gibi içerik sağlayıcıların da verisini Türkiye’de tutmasının yolu açılacak. Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen merkez, aynı zamanda Türkiye’nin verisinin de Türkiye’de kalmasını sağlayacak.

Merkez sayesinde şirketler ve kurumlar veri merkezi hizmetini Turkcell’den alabilecek. Çalışan sayısı 100 kişiyi aşan bir şirket tüm teknoloji ve sistem altyapısı için kuracağı veri merkezine 1 milyon lira harcarken, bu hizmeti Turkcell’den yüzde 50 tasarrufla alabilecek.

Muhabir Uğur Aslanhan

AA