Turşu Cenneti: Hüsmen Aga

Kış mevsimi yaklaşmasıyla beraber, bu mevsimin vazgeçilmezlerinden olan turşuyu aklımıza getirdi. Ankaralıların ‘turşu deyince aklına gelen ve tercih ettikleri adreslerden olan ‘Hüsmen Aga’ turşucusu, 1967 yılından bu yana vatandaşlara hizmet veriyor.

Eklenme: 14 Eylül 2018 - 09:46 / Son Güncelleme: 14 Eylül 2018 - 9:46 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Kış mevsimi denince akla mevsimin vazgeçilmez tatlarından biri olan turşu gelir. Kızılay Sakarya Caddesi’nde balıkçıkların arasında bulunan küçük dükkânda vatandaşlara hizmet veren yılların turşucusu ‘Hüsmen Aga’ 51 yıldır Ankaralılara turşuyu ve turşu suyunu sevdirenlerden…

Turşu cenneti
Dükkânda bulunan Pezik turşusu, türlü turşusu, lahana turşusu, biber turşusu, domates turşusu, kırmızı domates turşusu, patlıcan dolması turşusu, lahana dolması turşusu, havuç turşusu, pancar turşusu, bamya turşusu, fasülye turşusu, üzüm turşusu, yumurta turşusu, ardıç turşusu hatta mandalina turşusu ile ‘Hüsmen Aga’ tam bir turşu cenneti. Ankaralıların vazgeçilmez turşucularından olan ‘Hüsmen Aga’, yıllara meydan okuyor.

Dede mesleği turşuculuk
Dede mesleği olan turşuculuğu günümüzde devam ettiren Yılmaz ailesi, 1967 yılının Kasım ayından itibaren vatandaşlara hizmet verdiklerini söyledi. Turşu üretimi ve pazarlama konusunda uzmanlaştıklarını da dile getiren Yılmaz, bu sene turşuya zam yapmadıklarının da altını çizdi. Ekonomik krizin yaşandığı şu günlerde vatandaşları mağdur etmemek adına turşuya zam yapmayacaklarını belirten Yılmaz, “Vatandaşları mağdur etmek istemiyoruz.” dedi.
Esnaf Yılmaz, turşuculuk mesleğinin dede mesleği olduğunu babadan aldığı mesleği başarı ile sürdürdüğünü söylüyor.
Hüsmen Aga’yı kuran dedelerinin Selanik göçmeni olduğunu dile getiren Yılmaz, dükkânı kuran kişinin isminin Hüsmen Aga olmadığını, Hüsmen Aga isminin Selanik’te çok popüler olmasından dolayı bu ismin konulduğunu ifade etti.

Çubuk turşusu
‘Bizim sattığımız turşu Çubuk turşusudur’ diyen Yılmaz, “Turşunun içinde kullandığınız ürünlerin oranları bile bellidir. Sattığımız turşuların üretimini Çubuk’ta Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından belirtilen oranlar doğrultusunda özelliklerine uygun olarak yapıyoruz” ifadesini kullandı.
Ankara’nın Çayyolu İlçesine yeni bir şube açacaklarını müjdeleyen Yılmaz, Ankara’nın yakın illerine yeni şube açacaklarının müjdesini gazetemiz okuyucuları ile paylaştı.

Turşu kurmak asırlardan beri süren geleneklerimizden biridir
‘Turşu kurmak asırlardan beri süre gelen geleneklerimizden biridir’ diyen Yılmaz, ‘Hüsmen Aga’ olarak turşu konusunda senelerin verdiği bir tecrübenin söz konusu olduğunu belirtti.
Turşunun sezonunun kış mevsimine yaklaşılmasıyla açıldığını söyleyen Yılmaz, eylül ayından sonra turşu satışlarının artmaya başladığını, mayıs ayından sonra yaza yaklaşılmasıyla birlikte satış oranlarında düşüş yaşandığını dile getirdi.

Turşuda kullanılacak malzeme kaliteli olmalı

‘Turşuda kullanılan malzemenin iyi olması için bitkiler özellikle yaralı ya da yanmış olmamalı’ diyen Yılmaz, turşunun malzemesinin kaliteli olması gerektiğini belirtti.

Turşu güçlü bir  antioksidan

Turşunun birçok hastalığa yararlı ve faydalı olduğunu belirten  Yılmaz, turşunun bir probiyotik olduğunu belirterek, turşunun güçlü bir antioksidan olduğunu ifade etti. Turşunun sağlık açısından birçok faydası bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz,  lahana turşusunun özellikle kanser hastalığına karşı koruyucu bir önlem olduğunu söyleyerek, tüketicilere turşu ve şalgam suyu tüketmelerini tavsiye etti.

Turşu bir saklama tekniği
‘Seçilen turşuluk malzemelerin en önemli özelliğinin tam olgunlaşmamış olması olduğunu söyleyen Yılmaz, “Turşunun kurulma zamanı büyüklerimizden de gördüğümüz gibi sonbahara doğru eylül ayındadır. Çünkü; turşu bir saklama tekniğidir, kış aylarında sebzelerin tüketilmesi için kullanılan bir yöntemdir” dedi.
‘İyi bir turşu görüntüsünden belli olur’ diyen Yılmaz, turşunun canlı ve parlak gözükmesi gerektiğini belirtti.
Turşu, güneş almayan odalarda saklanmalı
Yılmaz, fermente bir ürün olan turşunun saklama koşullarının turşunun olgunlaşmasını sağlayan en önemli özellik olduğunu ifade ederek, turşunun güneş almayan odalarda saklanması ve dinlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.
Fermantasyon tekniği ile üretilen besinlerin başında turşunun gelmekte olduğunu dile getiren Yılmaz, “Turşu, direkt güneş ışığı almayan odalarda dinlendirilmeli günümüzde farklı fermantasyon teknikleri olsa da klasik ve en sağlıklı yöntem budur.” şeklinde konuştu.

Turşu suyu ve faydaları

Turşunun kendisi kadar suyunun da yararlı ve lezzetli bir besin olduğunu unutmamak lazım. Turşu suyu turşunun kendi doğası gereği kurduğunuz sebzenin ya da meyvenin özünü barındırır. Bunun yanında salamurayı kurarken kullandığınız limon ve sirke yada damak tadınıza göre kullandığınız bitkiler ayrı bir aroma vermektedir.
Spor sonrası kaybedilen mineral dengesini sağlamak için alınabilir. Sporcularda oluşan kas kramplarını azalttığı da belirtilmekte. Yemeklerle birlikte alındığında hazmı kolaylaştırmakta ve bağırsak hareketlerini arttırıp besin emilimini azaltarak kilo verilmesini sağlıyor.  Sabahları aç olarak tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırıyor ve tokluk hissi veriyor. Kabızlık durumlarında bağırsak florasının dengesini sağlıyor. Hareketleri arttırarak kabızlığı önlüyor. Alkol alımı sonrası oluşan yan etkileri düzeltiyor. Özellikle içine atacağınız sarımsakla bu etkilerini arttırabilir ve vücudunuzun hastalıklara daha dirençli kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi unutulmamalı her iyi şey kararında güzeldir. Abartılı tükettiğinizde tansiyon, bağırsak florasının daha kötü duruma gelmesi, böbreklerin çok su tutması gibi sorunlara da yol açabilmekte.