TV dolandırıcılarına dikkat

Sahte yayın lisanslarıyla Türksat uydusu üzerinden frekans kiralayarak açtıkları TV kanalları sayesinde her gün yüzlerce insan dolandırıcıların mağduru olurken vatandaşlar yetkililerden bu tür yayınların son bulması için kalıcı çözümler bekliyor.

Eklenme: 13 Ekim 2016 - 09:46 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 10:16 / Editör: Büşra Kılıç

Tamer ÖREN- Elazığ Hakimiyet Gazetesi- Bir kanalda bal satıyorlar, diğerinde cinsel güç artırıcı bitkisel ürün bir diğerinde ise  10 yaşındaki çocukların bile ayırt ettiği resimler içerisinde 2 farklı olanı bulana 15 bin lira  ödül veriyorlar, diğer bir kanalda ise piyasa değeri 2 bin lira olan (!) olan cep telefonunu 99 liraya satıyorlar. Yöntemler farklı olsa da hepsinin ortak özelliği insanları dolandırıyor. Halk nezdinde sürekli izleyici kitlesi olan özellikle (Kemal Sunal’ın oynadığı filmler) dolandırıcıların en büyük yardımcısı, telif hakkı ödemeden izinsiz gösterimini yaptıkları filmleri 10 dakika gösterip 15-20 dakika reklam yaparak vatandaşları ağlarına düşürüyorlar.

Hangi Yöntemlerle Vatandaşlarımız Dolandırılıyor ?

Farklı İki Resmi Bulun !

Son günlerde  korsan yayın yapan  hangi kanalı açarsanız bu tür bir yarışmayı ekranda görmek mümkün. Ekranda gösterilen 20 resim arasında 2 farklı olanı izleyicilerden bulmaları isteniyor. Son derece basit olan bu yarışmada 10 yaşındaki bir çocuğun 2 dakika içinde bulduğu farklı resimleri ne hikmetse telefonla bağlanan izleyiciler (!) bir türlü doğrusunu bulamıyor. Olay son derece basit. Gerçek izleyiciyi canlı yayına almak yerine telesekretere yönlediriyorlar. O band kaydı da  az sonra sizi canlı yayına alacağız diyerek dakikalarca hatta tutup   vatandaşlara yüzlerce liralık telefon  faturası gelmesine neden oluyor. Telefonla yayına  bağlanan ve bir türlü doğru cevabı söyleyemeyen vatandaşlar kim ? Yayına  bağladıkları kendi çalışanları ya da ücret karşılığı kiraladıkları kişiler.

Cinsel Gücü Arttırıcı Bitkisel İlaçlar

Eczanede yasal olarak satılan bu tür ilaçların fiyatı 100 liradan başlarken 60 kapsül cinsel gücü arttırıcı  bitkisel ilacın 2 kutusunu 40 liraya nasıl satılıyor ? Toplum genelinde bu tür mahrem konuların vatandaşlardan tarafından paylaşılmaması,( Bu konuda dolandırıcıların en büyük güvencesi ? Ben böyle bir ilaç aldım işe yaramıyor söyleyip de  üretici veya satıcı firmayı  mahkemeye veren vatandaşların sayısı neredeyse sıfır ! Sadece cinsel konuda değil, neredeyse her derde deva oldukları ileri sürülen bitkisel ürünlerin tamamına yakını sağlık açısından hiçbir olumlu yönü yok. Çünkü; piyasada bitkisel ilaç olarak satılan birçok ürün Adana’da  bir şirket tarafından üretiliyor ve onların ham maddesi de çimen,  yanlış okumadınız  bildiğiniz  çimeni  hap haline getirerek baş ağrısından, egzamaya, kireçlenmeden, çeşitli kalp rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa şifa olarak vatandaşlara satıyorlar (Bu tür insanlarla uzun süre TV’lerde iş yapmış bir arkadaşım, Adana’daki şirket yetkilisi üreteceğimiz bitkisel ürün hangi hastalıklara iyi geldiğini sen belirle bizde ilacın üzerine o hastalıkları yazalım  demiş.  Toroslar’ın çimeni her derde deva anlayacağınız.

Telefonlar

Piyasa değeri 2 bin lira olan (!) sözde  telefonları sadece 99 liraya satıyorlar bu mümkün mü ? Tabiki hayır. Çin’de üretilen bozuk telefonları ya da piyasa değeri 10 lira bile etmeyen  plastik oyuncak telefon maketlerini gönderiyorlar. Bu konuda dolandırıcıların  en büyük kozları kargo şirketleri. Kargo şirketleri ile yaptıkları antlaşma gereği  ürünü inceleyip alma şansınız yok. Size gelen kargo paketini açtıktan sonra içindekini ister beğenin ister beğenmeyin artık o ürünü iade edemiyorsunuz.

Sahte Bal

Bal üreticileri 25 liranın altında satılan balın zarar edeceğini söylerken 10 kg bal nasıl oluyorda 100 liraya satılıyor?  İran’dan getirilen kaçak ballar, glikoz ve bal spreyi ile oluşturulan hiç arı görmemiş balları vatandaşlarımıza satıyorlar. İnsan sağlığına ciddi zarar verebilecek bu ürünlere ise vatandaşlarımızın ilgisi maalesef  inanılmaz derece fazla ! Bir kargo firmasında çalışan arkadaşım her gün onlarca bal kolisi taşımaktan bıktıklarını söylemişti (Elazığ’da şubesi bulunan 5 kargo şirketinde durumlar aynı)

TV Dolandırıcılarının Mağduru Olmuş  Vatandaşlardan Birkaç Örnek 

Reklamlarınızda bangır bangır bağırarak sattığınız cep telefonu bozuk ve yanlış geliyor. Reklam da Samsung S5 diye söyleniyor ama gelen alakasız bir telefon çalışsa ona da razıydık ama gelen o da bozuk. Bizde malı iade ettik değiştirilmesini ya da paranın iadesini talep ettik. 15 günü geçti hala tık yok.

Ben iki hafta önce D**** TV kanalından Nokia 6700 sipariş ettim ancak öyle bir telefon gelmedi saçma sapan oyuncak telefon geldi. Kanalı aradım yanlış olduğunu hatalarını iki gün sonra değişip telafi edecektiler ama yalan. Kanalda hep haktan hukuktan bahsederdi ama işleri güçleri yalan yazıklar olsun kime inanıp güveneceğiz!

D**** TV bul kazan ara diye bir programın ilk değil son da olmayacağımı biliyorum. Kesinlikle yanıltma diye düşünüyorum. Toplam da 3 dk falan ara ara arayıp hemen kapattığım için anında 250 TL fatura mağduruyum.

15 dakika boyunca kanala bağlanmaya çalıştım. Fakat bağlantı nedense sağlanamadı ve telefonu kapattıktan sonra 400 TL fatura geldi. Bu kanalların bir an evvel kapatılması gerekiyor.

24.06.2016 21:22  D**** TV Kanalındaki ara kazan yarışmasını aradım para ödülü için kolay bir soru var arayanlar bilemiyor. Sunucu arayın hatlar boş diyor fakat izleyenlerin programa bağlanması için verilen telefonu aradığım zaman telesekreter sırada olduğumu bahane edip beklemeye alıyor.

Sonra beklerken sadece bir tane numara var fakat beklemeye alıp başka birisi bağlanıyor. Ben beklerken ve hiç bağlanmadan kapanıyor. 1800 TL fatura geldi.

2 hafta önce TV izlerken C** TV denilen raitingi düşük bir TV kanalına denk geldim. Annemin emekliliği yaklaşıyordu C** TV’de ise yayında emeklilik hesaplayan bir adam varmış arayın emekliliğinizi hesaplayalım yazıyordu. Hayatımda ilk defa bir hata edip aradım. Neyse arama ücreti TV sol altında yazıyordu 7.50 TL diye ama böyle o kadar küçük ki normal bir insan bile onun dakika başı olduğunu anlayamaz. Her neyse aradık 10 dakika bekledik telefon yüzümüze kapandı, sonra bir daha aradık 10 dakika sonra bizi canlı yayına aldılar konuştuk sorduk bitti. Yaklaşık 2 hafta sonra telefon faturası gelince sadece C.. TV’yi aradığım için 150 TL artı fatura geldi.

B**** TV’den babam çörek otu yağı satın aldı fakat satın almadan önce B****  TV’yi arayıp şişenin kaç mg olduğunu sordu ilgili bayan çalışan şişelerin her birinin 50 mg olduğu bilgisini verdi fiyatı 60 TL. Babam kabul ederek sipariş verdi fakat ürünler geldiğinde gelen her çörek otu yağının 20 mg olduğunu gördük ve çörek otu yağıyla uzaktan yakından ilgisi yok bildiğiniz zeytin yağı babam hemen kanala çağrı bıraktı geri dönmeleri için herhangi bir dönüş olmadı. Çağrı bırakmamızın nedeni kanal yayında müşterilere bize çağrı atın biz sizi arayalım dediği için o yöntemle iletişim halindeydik fakat ürünleri geldikten sonra herhangi bir dönüş olmadı akabinde yabancı bir numarayla çağrı bıraktık o numaraya hemen dönüş yaptılar tabi ki babam mağdur edildiğinden bahsedince telefonu babamın yüzüne kapattılar.

S****  TV ve bal firması sahibi olan E*** İ*** ‘in reklamına kanıp 10 kutu petek bal siparişi verdim. Akabinde ben iş yerim de yok iken kargo gelip 1 kutu içinde 6 adet küçük kavanoz da süzme bal verip 110 TL alıp gitmişler. Ortalama 40 defa aramama rağmen ne ürünü değiştirdiler ne de bir çözüm ürettiler.

B**** TV’de izledim. 50 gr 10 şişe çörek otu yağı her derde deva. Gelen ne, 10 gr kimisi 20 gr eksik kimisi neredeyse yarısı boş plastik şişeler poşetlenmiş. Hediye seccadede 5 lira bile etmez belki almaya tenezzül etmezsiniz. Aradım defalarca açan yok. Size dönülecek diye bir kayıt var ne dönen var ne bir şey. Bir umut 5-6 kere tekrarladım boş. Etkileyici mübarek görünümlü hocalarınızla insanların dini inançlarını kullanmaya hakkınız yok. Gerçi bu hassasiyetiniz olsa bunu yapmazsınız. Bilerek yapan alet olan her çalışanınıza çıkardığınız hocalar dahil hakkım helal olmasın!