“Üniversiteli arıcılar” ilk ballarını hasat etti

Van YYÜ’deki bir grup öğretim üyesi, Arıcılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin “Kendi Balını Kendin Üret” projesi kapsamında ürettikleri balın hasadını yaptı.

Eklenme: 21 Eylül 2016 - 17:19 / Son Güncelleme: 21 Eylül 2016 - 17:20 / Editör: BIK
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) bir grup öğretim üyesi, "Kendi Balını Kendin Üret" projesi kapsamında ürettikleri balın hasadını yaptı. YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, (fotoğraftaki) gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretim üyelerinin merkezde edindikleri bilgilerle organik bal üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. ( Necat Hazar - Anadolu Ajansı )

VAN- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) bir grup öğretim üyesi, “Kendi Balını Kendin Üret” projesi kapsamında ürettikleri balın hasadını yaptı.

YYÜ Arıcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından organik bal üretiminin özendirilmesi amacıyla haziran ayında başlatılan proje kapsamında eğitim alan 18 öğretim üyesine 20 arılı kovan verildi.

Öğretim üyeleri bugün merkezde düzenlenen etkinlikte ürettikleri balın hasadını yaptı.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretim üyelerinin merkezde edindikleri bilgilerle organik bal üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Arıcılık ve bal üretimi konusunda vatandaşları bilinçlendirmek ve kendi ballarını üretebileceklerini göstermek istediklerini ifade eden Battal, “Üniversitemiz her yıl bal üretimini yapıyordu ve çok da rağbet görüyordu. Bu yıl da ürettiğimiz balı piyasaya satacağız. Ama hobi arıcılığı yapan arkadaşlarımız kendilerinin ürettiği doğal balı bu kış yemiş olacaklar” dedi.

Battal, kentte ilk kez uygulanan projenin gelişmesi için çalıştıklarını anlattı.

Daha önce hobi arıcılığıyla ilgili öğretim üyelerine ve idari personele duyuru yaptıklarını anlatan Battal, şöyle konuştu:

“Onlardan gelen başvuru sonucu birer kovan sattık. Bu kovanların bakım ücretini kendilerinden aldık. Buna bağlı olarak bugün arkadaşlarımızı davet ettik ve bal hasadını birlikte yapıyoruz. Kendileri başından sonuna kadar takip ettikleri doğal balı yiyecekler. Üniversitemizin arıları biraz da ‘eğitimli arı’ olduğu için daha iyi bal elde ettik. Bu projeyi Van’da yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.”

Rektör Battal ile öğretim üyeleri hasadını yaptıkları balın tadına baktı.

AA