Urfa’yı balıklarıyla süsleyecek

Hobi olarak aldığı süs balıklarıyla tesis kuran Genç Girişimci İsa Taş, “Amacım Şanlıurfa pazarını kurmak.” dedi.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 13:00 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 13:00 / Editör: Büşra Kılıç

Hasan RAY- ŞANLIURFA Olay Gazetesi-  Şanlıurfalı genç girişimci, ürettiği süs balıklarıyla tam anlamıyla örnek bir çaba harcıyor. Kendi imkanları çerçevesinde kurduğu küçük tesis ile süs balığı üretiyor. Şanlıurfa’da kendi çapında ilk olan tesisinde şu anda 6 bin balık üreten genç girişimci İsa Taş, ürettiği süs balıklarıyla Şanlıurfa’ya dışarıdan gelen balıkların önüne geçmeye çalışıyor. Taş, “Amacım ürettiğim balıklarla Şanlıurfa’nın kendi pazarını oluşturmaktır.” dedi.

Hobi olarak başladı

Şanlıurfa’da ilk olan bu girişimcilik örneğini sergileyen İsa Taş, balık üretim işinin tamamen hobi olarak başladığını söyledi. İlk olarak evinde akvaryumda hobi için balık beslemeye başladığını söyleyen İsa Taş, “İlk olarak evimde akvaryum içerisinde 10 balığım vardı. Öyle süs olsun diye almıştım. Daha sonra bunlar üremeye başladı. Aldığım yavruları satınca bu işin ticaretini yapma boyutuna geldim.” diye konuştu.

Şanlıurfa pazarını kurma hedefinde

Hedefinin Şanlıurfa pazarını kurmak olduğunu söyleyen Genç Girişimci İsa Taş, “Benim amacım diğer illerden Şanlıurfa’ya gelen balıkların önüne geçmek. Çünkü burada oluşan bir talep var. Ben bu talebi karşılamak için kendi çapımda çalışıyorum. Dışarıdan gelen balıklar Şanlıurfa’ya gelene kadar ciddi anlamda hırpalanıyor. Bu sağlıklı bir durum değildir. Bunun sonucunda o balıklar ölmeye başlıyor.”  şeklinde konuştu.

İlke imza atmayı hedefliyor

Kendi imkanları çerçevesinde kurduğu tesiste yaklaşık yedi çeşit balık üretimini gerçekleştiren İsa Taş, “Toplam 6 bin balığımız bulunuyor. Bu sayı kış aylarında olduğumuz için düşük. Ancak yazın bu sayıyı 80 bine çıkarmayı hedef olarak belirledim. Bu sayıyı tutturabilirsem Şanlıurfa’da büyük bir ilke imza altmış olacağım. Bunun için bütün imkanlarımı seferber edeceğim. Çünkü bu, Şanlıurfa için önemli bir başarı olacak.” ifadelerini kullandı.