Uygulama aynen devam

Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı….ANKARA (AA) – Anayasa Mahkemesi, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un “Passolig” olarak bilinen e-bilet uygulamasıyla ilgili düzenlemelerin iptal istemini reddederken, Kanun’un, “Federasyonların, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasındaki yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceğine” ilişkin hükmünün ise iptaline karar verdi. Taraftar Hakları Dayanışma Merkezi, “Passolig” olarak bilinen […]

Eklenme: 12 Kasım 2015 - 16:55 / Son Güncelleme: 12 Kasım 2015 - 16:55 / Editör: BIK

Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı….ANKARA (AA) – Anayasa Mahkemesi, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un “Passolig” olarak bilinen e-bilet uygulamasıyla ilgili düzenlemelerin iptal istemini reddederken, Kanun’un, “Federasyonların, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasındaki yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceğine” ilişkin hükmünün ise iptaline karar verdi.

Taraftar Hakları Dayanışma Merkezi, “Passolig” olarak bilinen e-bilet uygulamasıyla ilgili Ankara 16. Tüketici Mahkemesinde dava açmıştı.

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi de uygulamanın durdurulmasına karar vermiş ve düzenlemenin dayanağı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un ilgili maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğu kanısına vararak, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.

Yüksek Mahkeme, başvuruyu esastan görüşerek karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un, “Passolig” olarak bilinen e-bilet uygulamasına olanak tanıyan hükümlerinin iptal istemini reddetti. Buna göre, “Passolig” uygulamasının aynen devamına karar veren Heyet’in bu bölümle ilgili kararını, bir üyeye karşı 16 üyenin oy çokluğuyla aldığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi, Kanun’un, “Federasyonların, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasındaki yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceği”ne ilişkin hükmünün ise iptaline karar verdi.

Muhabir: Aylin Sırıklı
Yayınlayan: Kamuran Akkuş

MK