‘’ Vakalara yetişilemiyor’’

Ambulansların yol önceliği olmasına rağmen bazı sürücülerin duyarsız davranarak yol vermemesi hastaların hayatını tehlike altına atıyor.

Eklenme: 17 Ekim 2016 - 10:14 / Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 - 10:16 / Editör: Büşra Kılıç

Erkan BAY- Elazığ Hakimiyet Gazetesi- 112 Acil çıkış noktalarından alınan ihbarları değerlendirerek hemen çıkış yapan ambulanslara tepe lambası açık siren çalarak ilerlemesine yol vermeyen sürücüler hasta yakınları ve vatandaşları çileden çıkarıyor.

‘’ VAKALARA YETİŞİLEMİYOR’’

Doktoru, sağlık memuru ve şoförü ile bir vakadan diğerine yetişmeye çalışan ambulanslara araçların yol vermemesiyle birlikte vakalara yetişmekte zaman zaman sıkıntı yaşanmaya başlanıldı. Saniyeler ile yarışan ve insanların hayatını ilgilendiren böyle önemli bir durumda sürücülerin anlayışsız davranması tepkileri de beraberinde getirdi.

‘’SANİYELER İLE YARIŞIYORLAR’’

1 Doktor, 1 ATT uzmanı ve 1 şoför ile ihbar alınan adrese hareket eden ve insanların hayatını kurtarmak için fedakârca mücadele eden sağlık çalışanlarının son günlerde yaşadığı yol verilmeme sorunu gün geçtikçe artmaya başladı. Yaşadıkları bu sorun hakkında açıklamalarda bulunan sağlık çalışanları, sürücülerden kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

‘’VATANDAŞLAR TEPKİLİ’’

Konu ile ilgili tepkilerini dile getiren vatandaşlar;’’Elazığ’da bazı sürücüler anlayışlarını kaybetmeye başladı. Ambulanslara yol vermiyorlar.  Ambulans sürücüleri neredeyse hastayı biran evvel hastaneye yetiştirebilmek için kaldırımdan gitmek için çabalıyor. İnsanların sağlığı ile alakalı bu konularda hepimizin gerekli anlayışı göstermemiz gerekiyor. Sürücülerin ambulanslara öncelik vermeleri en büyük görevleridir. Unutmasınlar ki o ambulansın için de aileleri olabilir.’’diye ifade etti.

‘’TRAFİK POLİSLERİ MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞIYOR’’

Sıkışan trafikte Ambulansa yol açmak için çabalayan Trafik Polislerinin de zaman zaman zorluk yaşadığını ifade eden vatandaşlar;’’Sağlık çalışanlarını ve trafik ekiplerini zor durumda bırakmayalım.Hiç bir şey insan hayatından daha değerli değil.’’diye belirtti.

‘’189 TL PARA CEZASI’’

Ambulans araçlarının trafikte yol önceliği bulunmasına rağmen, 12 saniye süreyle ambulanslara yol vermeyen sürücüler hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar uyarınca 189 TL para cezası verilecek. Bu sayede, Ambulansların şehir içinde en geç 10 dakika, köylerde ise 30 dakikada olay yerine ulaşması amaçlanıyor.