Van kahvaltısının en renkli siması “Bak Hele Bak Yusuf Konak”

Tarihi Van şehrinin eşsiz lezzetlerinden biri olan ve Van denince akla ilk gelen “Van Kahvaltısı” bu şehrin en önemli markalarından biri olmayı sürdürüyor.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 13:33 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 13:56 / Editör: Ferhat Esnek

Sami Altun – VAN / BİK

Van’a gelen tüm yerli ve yabancı turistlerin tadına bakmadan dönmediği, zengin menüsüyle damaklara lezzet şenliği yaşatan “Van Kahvaltısı” elde ettiği haklı şöhretini günden güne büyütüyor.
Doğal dağ kekiğiyle beslenen süt kuzularından yapılan kavurması, nadide yetişen endemik dağ otlarıyla hazırlanan çerçi, tel, küp, otlu peynirleri, tereyağları, çörekleri, lavaş ekmeği, karakovan, süzme, petek ve yayla balları, çeşit çeşit reçelleri, manda kaymağı ve daha bir çok eşsiz lezzetleriyle Van’ın tartışmasız en önemli markalarından “Van Kahvaltısı”nın yine marka isimlerinden ve renkli simalarından “Yusuf Konak” nam-ı diğer “Bak Hele Bak Yusuf Konak” 1975 yılından bu yana 40 yılı aşkın bir süredir, bu markanın tanıtımı için uğraş veren isimlerden.

MİSAFİRLERE 4 DİLDE HOŞGELDİN MESAJI

“Van Kahvaltısı”nın şehirdeki eski temsilcilerinden biri olan “Bak Hele Bak Yusuf Konak” salonun hemen girişindeki 4 dildeki “hoş geldin” mesajıyla misafirlerini karşılıyor. İSO 9001 belgesine sahip yarım asırlık kahvaltı salonunun her köşesi otantik bir hava kokuyor. Van’a özgü el işi ürünler ve tarihi eserlerle donatılmış salonda Van’a gelen turistlerin ilgi gösterdiği hediyelik eşya standı da bulunuyor.

Kurulduğu günden bu yana haber konusu olduğu ulusal ve yerel gazete küpürleri ile ünlü konuklarla çekilmiş fotoğrafların yer aldığı salonun bir duvarını boydan boya kaplayan manzara kahvaltı salonunun yarım asra yaklaşan geçmişini tüm misafirlere hissettiriyor.

: Van Kahvaltısının en renkli siması “Bak Hele Bak Yusuf Konak sloganımız ““Number Van, Always Van - Van Güzel, Kahvaltı Van’da Güzel - Her biji Van”

: Van Kahvaltısının en renkli siması “Bak Hele Bak Yusuf Konak sloganımız ““Number Van, Always Van – Van Güzel, Kahvaltı Van’da Güzel – Her biji Van”

MÜŞTERİLERE OTANTİK HEDİYELER

Kahvaltı salonuna gelen istisnasız tüm müşterilerle günün her saati tek tek ilgilenen Yusuf Konak, misafirlerine bilmeceler, maniler ve fıkralar anlatırken, Van’a özgü otantik tespih, şal, örtü gibi hediyeler de takdim ediyor.

1975 yılında kurduğu kahvaltı salonunu büyütüp geliştirerek bugünlere taşıyanın aslında kendisi değil 30 yaşında kaybettiği oğlu Harun olduğunu hüzünlü bir şekilde anlatan Yusuf Konak, kaybının ardından salonu şimdilerde damadı ve kahvaltı salonunun müdürü Faris Gül ile birlikte işlettiklerini aktarıyor.

: Bak Hele Bak Yusuf Konak misafirlerini 41 yıldır 4 farklı dildeki hoş geldiniz mesajıyla karşılıyor

: Bak Hele Bak Yusuf Konak misafirlerini 41 yıldır 4 farklı dildeki hoş geldiniz mesajıyla karşılıyor.

“BİZ SADECE KAHVALTI SALONU DEĞİL KÜLTÜR EVİYİZ”

“Biz burada sadece ‘Van Kahvaltısı’ takdim etmiyoruz, biz aslında bir ‘Kültür eviyiz” diyen Yusuf Konak, “Kültür Evi”nde Van Kahvaltısı ikram etmenin dışında Van Gecesi, Van Yemeği Yarışmaları, Şiir Dinletileri, Şiir Yarışmaları düzenlediklerinden bahsediyor. Bu açıdan kendilerini sadece “kahvaltı salonu” olarak görmediklerini aktaran Yusuf Konak, kendilerini “kültür evi” olarak tanımladıklarına vurgu yapıyor.

VAN’A ÖZGÜ 20 ÇEŞİT KAHVALTILIK

Kahvaltı salonunun menüsünde Van’a özgü 20 çeşit kahvaltılık bulunduğunu ve misafirlerine 30 çeşit farklı kahvaltılık servis ettiklerini ifade eden Yusuf Konak, Van Kahvaltısının en önemli lezzetlerini şu şekilde anlatıyor “Yumurta ve unun yağda kızartılarak yapıldığı Gayganak, bol yağ ve un ile yapılan Jajarun, Un, Van tereyağı ve yumurta ile hazırlanan Murtuğa, havanda dövülmüş ve kavrulmuş buğday, yağ ve unla yapılan üstüne ceviz, pekmez veya bal dökülerek hazırlanan Kavut, çökelecek, maydanoz, yeşil soğan, dereotu, salatalık, yeşil biberin biraraya geldiği Cacık. Bunun dışında ceviz reçeli, Van Helvası, Van Kavurması, Van Çöreğimiz kahvaltımıza lezzet katan diğer kahvaltılıklarımızdır.”

: Kahvaltı Salonunda Van’a özgü otantik hediyelerin bulunduğu hediyelik eşya standı da bulunuyor.

: Kahvaltı Salonunda Van’a özgü otantik hediyelerin bulunduğu hediyelik eşya standı da bulunuyor.

ABD’DEN KAHVALTI ÖDÜLÜ

Van Kahvaltısının Van kültürünü yansıtan en önemli markalardan biri olduğunu dile getiren Yusuf Konak, bu markaya sahip çıkmak ve hak ettiği noktaya taşımak için çaba sarf ettiklerini belirterek, bu yönde Türk Patent Enstitüsünden Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi aldıklarını aktarıyor.
Bu markanın gösterilen çabalar sayesinde sadece Türkiye’de değil dünyanın da bir çok yerinde tanınmaya başladığını ifade eden Yusuf Konak, Van Kahvaltısını tanıtmak için 5 kez Amerika’ya gittiğini ve kahvaltı alanında bir çok ödül aldığını hatırlatıyor.

DÜNYANIN EN KALABALIK KAHVALTI SOFRASI

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde Van’da aynı anda 52 bin insana kahvaltı sunarak dünya rekoru kırdıklarını ve Guinness Rekorlar Kitabına girdiklerinde bahseden Yusuf Konak, bu rekorun hala kırılamadığını ve rekorun Van’a ait olduğunu belirtiyor.

Van kültürünü yansıtan tarihi ve el işi eserler salonun her tarafına otantik bir hava katıyor.

Van kültürünü yansıtan tarihi ve el işi eserler salonun her tarafına otantik bir hava katıyor.

“NUMBER VAN, ALWAYS VAN-VAN GÜZEL, KAHVALTI VAN’DA GÜZEL, HER BİJİ VAN”

“Bak Hele Bak” isminin nereden geldiğini sorduğumuz Yusuf Konak, bu ilginç ismin bir o kadar ilginç hikayesinden bahsediyor. Yusuf Konak, neredeyse her gün işyeriyle ilgili bir fikir ürettiğinden ve yenilik yaptığından dolayı evde eşi ve annesinin bu duruma yaptığı “bak hele bak bugün ne yapmış” ifadelerinden dolayı işyerine bu ismi verdiğini anlatıyor. Bu isim sayesinde aslında işyerinin yeniliğe ve gelişime ne kadar açık bir yer olduğuna ilişkin mesaj verdiklerini kaydeden Konak, zamana ve şartlara göre sürekli yenilikler yaptıklarını aktarıyor.

Van Kahvaltısının en önemli ve renkli figürlerinden biri olan Yusuf Konak, renkli kişiliğini yansıtan üç dildeki şu sloganın kendilerini çok iyi anlattığını belirtiyor “Number Van, Always Van – Van Güzel, Kahvaltı Van’da Güzel – Her biji Van”