Vatandaş üşüdü, esnaf ısındı

Erzurum’da hava sıcaklığın altına düşmesiyle birlikte vatandaş soluğu atkı, bere rafların aldın. Esnaf ise durumdan memnun. 

Eklenme: 3 Aralık 2018 - 11:06 / Son Güncelleme: 3 Aralık 2018 - 11:06 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Erzurum’da hav sıcaklıkları iyice düştü. Dışarıda vücut ısısını korumak hayli zorlaştı. Tabi bir de soğuk havalara bağlı olarak hasta olmamaya çalışmakta ayrı bir sorun haline geldi. Özellikle kar yağışlarının ardından düşen hava sıcaklıkları don olaylarına kadar sebep olabiliyor. Vatandaş vaktini çoğu artık kapalı, sıcak ortamlarda geçirmeye başlasa da dışarıda yürüme zorunluluğu da kendi çözümünü üretiyor.

Soğuk havalarda sıcak bir şekilde dışarıda dolaşmak içinde kalın giyinmek gerekiyor. Bu yıl enflasyon rakamlarına bağlı olarak kışlık giyim sektörü hayli pahalanmış durumda. Fiyatlar artınca geçmiş yıllardaki kışlık elbiselerle idare etmeye başlayan vatandaş, esnafın durumunu da zora soktu. Fakat atkı ve bere alanında işler oldukça sıcak. Özellikle fiyatları pek artmayan ürünler vatandaşın hala vaz geçilmezi. Hele de yeni çıkan moda ürünleri piyasayı canlı tutuyor.

Giyenden çok satan ısınıyor 

Erzurum’da giyim sektörü alanında esnaflık yapan Resul Solak, “Bu yılda diğer yıllar gibi atkı ve bere satışları iyi. Vatandaş neredeyse her yıl atkı ve bere alımı yapıyor. Haliyle bu durum bizi de ısıtıyor. Hatta bu yıl geçen yıla göre satışlar bir tık daha fazla diyebiliriz. Bu alanda fiyatlar pek artmayınca, ürünlere ilgi fazla. Kimse kulaklarının ve kafasının üşümesini istemez.” dedi.

Kışlıklar cepleri yakıyor 

Kışlık giyim sektöründeki sıkıntılı sürece değinen esnaf Solak, “Maalesef bu yıl satışlar çok kötü. Giyim sektörü neredeyse durdu. Fiyatlar hayli arttı. Vatandaş giyim sektörüne para ayıramıyor. En ucuz giyim sektörü bizim gibi küçük esnaf ama buralar bile insanlara fazla geliyor. Önceki yıllardaki elbiseleri eğer çok fazla hasarlı değilse tamir edip tekrar giymek insanlara daha mantıklı geliyor.” diye konuştu.

Sadece atkı ve bere satışı yapan bir esnafta modaya değinerek, “Şükür işlerimiz iyi. Herkes mümkün olduğunca kendisine atkı, bere ve eldiven almaya çalışıyor. Özellikle bu yıl modası oldukça iyi takip ediliyor. Bu yıl kızlarda renkli, erkeklerde ise dizilerden etkilenerek milliyetçi bereler oldukça gözde. Zerlerinde Türklüğün simgesi olan bereler neredeyse yok satıyor. Yine yün ürünlerine talep daha fazla.” şeklinde konuştu.

Vatandaş ise konuyla ilgi şöyle konuştu, “Atkı bere ihtiyacı her zaman var. Sadece eskimesi ya da moda uygunluğu değil unutkanlıkta söz konusu. Atkı, bere ve eldivenler küçük oluyorlar ve her kapalı mekana girdiğimizde çıkarıyor. Böyle yerler ve otobüslerde bu malzemeleri daha kolay unutabiliyoruz. Haliyle tekrar yeniden almak durumunda kalıyoruz. Bu ürünlerin fiyatları da öyle aham şaham bir şey değil.”

MİLLETİN SESİ GAZETESİ