Vücut dirençlerini arttırmak isteyenler dikkat

Kışın insanlar sık sık hastalanır ve bunlara bağlı olarak vücut dirençleri düşer. Bağışıklık sistemi güçsüz insanlarda çok daha çabuk hastalıklara yakalanabilir. Hastalanmadan vücut direncinizi artırmak için doğanın mucizesi bitkileri kullanabilirsiniz

Eklenme: 18 Kasım 2016 - 08:42 / Son Güncelleme: 18 Kasım 2016 - 8:42 / Editör: Büşra Kılıç

Sami ÖZER- Elazığ Fırat Gazetesi- Soğuyan havalarla birlikte soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasıyla devreye şifa dağıtıcı olarak bilinen aktarlar giriyor. Kış aylarının gelmesiyle aşırı yorgunluk, vücut direncinin düşmesi ve halsizlik gibi küçük çaplı rahatsızlıkları doktora gitmeden halledebilirsiniz. Onlar yüz yılların şifa dağıtıcıları, birçok hastalığa derman olabilen ve bunların hepsini doğal yollarla halledebilen tek adres. Kapalı çarşı aktarları sattıkları bitkisel otlarla birçok hastalığın oluşmadan önce önlenmesinin püf noktalarını anlattı.

‘ENERJİ KAYNAĞI BAL VE KEÇİBOYNUZU’

Yıllardır aktarlık yapan MustafaKöse, soğukların getirdiği kuru havayla vücut direncinin düştüğünü belirterek, bunun için bal ve keçiboynuzunun karıştırılarak tüketilmesinin enerji bakımından en önemli karışımların başında geldiğini söyledi. Köse, bunun yanında dut pekmezinin de enerjiyi depolamada iyi bir besin olduğunun altının çizdi. Özellikle kış aylarının olmazsa olmazları arasında rezene ve zencefili gösteren Köse, grip iştahsızlık, balgam ve iktidar söktürücü ve bakteri öldürücü gibi fonksiyonlarının olduğunu da ifade etti.

‘CEMİLE SULTAN ÇAYI TÜKETİN’

Aktarcı Mehmet Tatlı ise kış aylarında dikkatli önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, soğuk algınlığını kapmamak için cemile sultan çayını tavsiye etti. Tatlı, cemile sultan çayının birçok karışım sonucunda elde edildiğini vurgulayacak, cemile sultan çayının vücudun direncini sağladığını da sözlerine ekledi.

ALTERNATİF ÖNLEMLER

Aktarcı Ömer Duru da Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında nane limonun yanı sıra Papatya çayının tüketilmesini önerdi. Papatya çayının düzenli içildiği takdirde balgamı sökeceğini ve nefesi açacağını söyleyen Duru, cemile sultan çayının özelliklerini sıralayarak, hasta olmak istemeyen ve dirençli kalmak isteyenlerin kış aylarında kesinlikle tüketmeleri gerektiğini belirtti.