Woswosu ekmek teknesi oldu

Kitap okuma alışkanlığının düşük olduğu iller arasında bulunan Şanlıurfa’da kitapları farklı bir yöntemle satmaya çalışan genç, minik ve tatlı Woswosu üzerine dizdiği kitaplarını Şanlıurfa’daki sokaklarda satmaya çalışıyor.

Eklenme: 14 Ekim 2016 - 11:06 / Son Güncelleme: 14 Ekim 2016 - 11:06 / Editör: Büşra Kılıç

Bünyamin ÖREN- Urfanatik Gazetesi- Ekmek teknesi olan Woswosu üzerine dizdiği kitaplarını sokaklarda satmaya çalışan genç ile Urfaların kitaba bakış açısını konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Uğur Yürüyen aslen Şanlıurfalıyım ama Girne’de yaşıyorum. Girne Üniversitesi’nde Hava Bilimleri Uçak Mühendisliği eğitimi alıyorum. Yaz aylarında Urfa’dayım kitap satarak harçlığımı çıkartan bir insanım.

Kitap satmaya nasıl başladınız, Araba üstünde satma fikri nereden geldi?

Daha önce kitapları arkadaşlarıma kitap satarak başladım. Kitapları arkadaşlarıma elden zorla satmaya çalışıyorum. Arabam zaten vardı, Urfa’da bu tür arabalar olmadığı için insanların ilgisini çekiyor. İnsanların ilgisini çeken arabanın üzerine kitapları koyarsam daha çok ilgi çeker diye düşündüm. Türkiye’de bu işi yapan tek kişi benim başka yerde görmedim. Bende işi daha farklı ve çekici hale getirmeye çalıştım. Sonuçta bu görüntü ortaya çıktı. Kültürel anlamda şehre bir şeyler katmaya çalıştım kendimce, başarılı olduk bazı günler iş yapamadık bazı günler işler güzel gitti.

İnsanların bu duruma tepkisi nasıl oldu?

İlk kez araba üstünde kitap satan bir kişiyi görenler genellikle şaşırıyor. Bu duruma tepki veren de oldu, böyle bir şey yapmamı beğenen de oldu. Kitap satışına ailenizin tepkisi nasıl oldu bu işte en büyük destekçiniz kim? İlk başta kitap satmaya başlayınca ailemde çok kişi bana tepki gösterdi. Akrabalardan ve arkadaşlarımdan da çok tepki aldım. En büyük destekçim Annem, sürekli beni arar ne oldu tezgahı kurdun mu kitap satışların nasıl gibi sorular sorar. Ben en büyük destekçim olan anneme teşekkür ediyorum gerçekten bu konuda bana çok destek verdi.

Urfa’da insanların kitap alma alışkanlığı nasıl?

Şanlıurfa’nın kitaba bakış açısı benim gördüğüm kadarıyla düşük, mesela Şanlıurfa’yı diğer illerle kıyasladığımızda nüfusuna göre kitap okuma alışkanlığı çok çok düşük.

İnsanlar daha çok kitapla mı ilgileniyor yoksa arabayla mı?

Aslında söylemek gerekirse Şanlıurfa’daki vatandaşlar kitaptan çok arabaya bakıyor maalesef, o da tuhaf bir durum gelen 10 kişiden 1’i kitap bakmaya geliyor diğer 9 kişi ise arabaya bakmaya geliyor. O da tuhaf bir durum ama güzel yani gelip kitap alan var yine de kitap sohbeti yapanlar var. Bu sayede birçok kişi ile tanıştım. Yine de güzel bir kitap okuma kitlemiz var.