Yardım eli uzatın!

Son günlerde kendini gösteren aşırı soğuk ve yağışlardan en çok kentte olumsuz koşullarda hayat mücadelesi veren mülteciler etkilendi, çadır kentte yaşayan Suriyelilerin çadırları sular altında kaldı.

Eklenme: 2 Aralık 2016 - 12:12 / Son Güncelleme: 2 Aralık 2016 - 13:24 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz
İzmir Basmane’de çeşitli noktalarda soğuk havaya aldırış etmeyip mendil satarak ailelerinin geçimine yardım etmek zorunda kalan çocuklar dikkat çekiyor.

Emircan Işıldak / İlkses Gazetesi- İzmir’de hafta başından bu yana kendisini gösteren aşırı soğuk ve sağanak yağış, en çok Suriyeli mültecileri vurdu. Sokaklarda kalıp ateş yakarak ısınmaya çalışan, çadırlarda yaşayıp yağmur yüzünden çadırları su altında kalan mülteciler yine yürek burktu. Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali yaşanan bu insanlık dramı hakkında değerlendirmede bulundu. Ali ayrıca vatandaşlara yardım çağrısı da yaptı.

HAYAT MÜCADELESİ VERİYORLAR

Mültecilerin kentte olumsuz koşullarda yaşadığına vurgu yapan Ali, kış aylarında sorunların daha da arttığına dikkat çekti. Çadır kentlerde yaşayanların durumlarının daha kötü olduğunu ifade eden Ali, “Mülteci vatandaşlar maalesef kış aylarında daha da zorluk çekiyor. Bazıları dışarıda bazıları derme çatma binalarda, metruk yerlerde kalmak durumundalar. Ekonomik anlamda çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. Özellikle çadırlarda yaşayanların halleri daha kötü. Hamile kadınlar, engelli bireyler ve çocuklar oralarda olumsuz koşullarda hayat mücadelesi veriyor” dedi.

ÇADIRLAR SU ALTINDA

Kadifekale başta olmak üzere bazı noktalarda münferit şekilde kurulan çadırlarda yaşam mücadelesi veren mültecilerin yağış nedeniyle mağdur olduklarını söyleyen Ali, “Son yağmurlarda çadırlarda yaşayanlar perişan oldu. Aşırı yağış nedeniyle kaldıkları çadırları su bastı. Tüm eşyaları suyun içinde kaldı. Bizler de onlara yardım eli uzatıyoruz. Yatakları ıslanmasın diye palet göndereceğiz. En azından paletler yardımıyla yatacakları yerleri sudan korumuş olmak istiyoruz. Bu konuda gönüllü arkadaşlarımız var. Onlar bize yardım edecekler” diye konuştu.

YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

Duyarlı vatandaşlardan mülteciler için battaniye ve soba gibi malzeme yardımı talep eden Ali, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu soğuk havalarda ve yağmurda sokakta kalan insanlarımız var. Özellikle Bornova’nın uzak mahallelerinde yaşıyorlar. Doğanlar’da da böyle ailelerimiz mevcut. Çocuklarla birlikte sokakta ateş yakıp ısınmaya çalışıyorlar. En çok battaniye ve sobalara ihtiyaçları var. İkinci el de kabul edip bizler dernek vasıtasıyla göndermeye, ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışıyoruz. Gerekli dağıtımı sağlıyoruz. Vatandaşlara da çağrı yapıyorum; İmkanı olanlar kullanılmış olsa dahi battaniyeleri mülteci derneklerine ulaştırsın. İhtiyaç sahipleri mülteciler de o battaniye ve sobalarla bir nebze de olsa soğuktan korunmuş olur.”