Yarım asırdır aynı makineyle çalışıyor

Köyceğiz ilçesinde 50 yıldır terzilik yapan Ahmet Güven, yeni ve gelişmiş olanları çıkmasına rağmen yarım asırdır 1927 model dikiş makinesini kullanıyor.MUĞLA (AA) – Güven, yaklaşık 15 metrekarelik iş yerinde emektar dikiş makinesiyle hazır giyim sektörüne direniyor. İlçedeki üç terziden biri olan Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, makineleşmenin terzilik sektöründe işlerini bitirdiğini anlattı. Konfeksiyon çıkmadan önce ayda […]

Eklenme: 20 Ekim 2015 - 14:35 / Son Güncelleme: 20 Ekim 2015 - 14:35 / Editör: BIK

Köyceğiz ilçesinde 50 yıldır terzilik yapan Ahmet Güven, yeni ve gelişmiş olanları çıkmasına rağmen yarım asırdır 1927 model dikiş makinesini kullanıyor.MUĞLA (AA) – Güven, yaklaşık 15 metrekarelik iş yerinde emektar dikiş makinesiyle hazır giyim sektörüne direniyor. İlçedeki üç terziden biri olan Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, makineleşmenin terzilik sektöründe işlerini bitirdiğini anlattı.

Konfeksiyon çıkmadan önce ayda 25-30 takım elbise diktiklerini belirten Güven, “Sabahlara kadar 6-7 çırakla çalışırdık. Şimdi iş olmadığı için çırak bile yetiştiremiyoruz” dedi.

Güven, çıraklık döneminde aldığı 1927 model makineyle dikişi yaptığını, yeni makineye ihtiyacı olmadığını ifade etti.

Kendileri bir haftada bir takım elbise dikerken, gelişmiş makinelerle günde 50 elbise dikilebildiğine değinen Güven, “Bizim her şeyimiz el gücüyle oluyor. Şimdi elbiselerin hepsi yapıştırılarak üretiliyor. Bir takım elbise için 3 kez prova yapardık. Konfeksiyonla o işler de bitti. Hala bize gelen müşterilerimiz var. Konfeksiyondan aldıkları elbiseler için de bize geliyorlar. Yılda 3-5 takım elbise ancak dikiyoruz. Zevkini bilen kişiler elbise yaptırıyor” diye konuştu.

Muhabir: Ali Rıza Akkır

MFK