Yarım asırlık tandır ustası

Eski Malatya’da 60 yıldır ‘Tandır’ yapan 80 yaşındaki Remziye Teyze, azmi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. İnsanlığın geleneksel mirasını korumayı başaran Remziye Teyze, tandır yapmayı, tandır yapan komşusuna verdiği yumurta karşılığında öğrendiğini söylüyor. Eski Malatya’da yaşayan 85 yaşındaki tandır ustası Remziye Teyze, dinamikliği ve zindeliği ile gençlere adeta taş çıkartıyor. İlk tandırını 60 yıl önce […]

Eklenme: 1 Haziran 2016 - 11:21 / Son Güncelleme: 1 Haziran 2016 - 11:21 / Editör: BIK

Eski Malatya’da 60 yıldır ‘Tandır’ yapan 80 yaşındaki Remziye Teyze, azmi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. İnsanlığın geleneksel mirasını korumayı başaran Remziye Teyze, tandır yapmayı, tandır yapan komşusuna verdiği yumurta karşılığında öğrendiğini söylüyor.

Eski Malatya’da yaşayan 85 yaşındaki tandır ustası Remziye Teyze, dinamikliği ve zindeliği ile gençlere adeta taş çıkartıyor. İlk tandırını 60 yıl önce yapan Remziye teyzenin hayat hikayesi ise adeta yürek burkuyor. Kocasının tek kolunu yitirmesi ile eve destek olmak isteyen Remziye Teyze, ilk tandırını komşusu Dilber Abla ve Cece Abla’dan öğrenmiş, öğrendiği tandırın karşılığında ise onlara yumurta vermiş. Fakirliğin boyun büktüğü 1955’li yıllarda bir kadın olarak yapacağı ‘Tandırlarla’ eve destek olmak isteyen Remziye Teyze, 85 yaşında olmasına rağmen tandırları günümüzde yok satıyor. Öyle ki, Remziye Teyze’nin artık il dışından bile birçok müşterisi bulunuyor.

“İki kızıma da yapmayı öğrettim”

8 çocuk ve 24 torun sahibi olan Remziye Teyze, “85 yaşımda olmama rağmen bu yaşımda bile çalışmaktan vazgeçmedim. Yıllar önce öğrendiğim tandır yapmayı, iki komşuma borçluyum. Her zaman onların yanına giderek, ellerine bakarak, öğrenmeye çalıştım. Bir gün komşularıma, ‘Bana tandırı öğretirseniz bende size yumurta veririm’ dedim. Daha sonra kendim yapmaya başladım. Ben yaptıkça farklı şeyler üzerine katarak, daha da sağlamlaştırmak istedim. Bunu da başardım. Malatya’da şuanda tandırı bir tek ben yapıyorum. Bu el ustalığını iki kızıma da öğrettim. 60 yıldır tandır yapıyorum. Tandır yapmak yaşa başa bakmaz. Yaptığım tandırlarla, evimin ihtiyaçlarına ve çocuklarımın eğitimine katkıda bulunmak istedim” dedi.

TANDIR NEDİR: Tandır, ısınmak için kullanılan bir çeşit mangal veya yere çukur kazılarak yapılan özel bir fırındır. MALATYA SÖZ