Yasak var, uyan yok! Kanun var, uygulayan yok!

Toplumsal hayatın gerekliliği olarak ortaya çıkan kurallar, İlimizde rağbet görmüyor. Park yapılmaması gereken yere araç park edip, yasak olan yere çöp döküyoruz. Bu duyarsızlığa bir de caydırıcı ceza gelmeyince şehirde yaşam çile oluyor.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 08:51 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 8:51 / Editör: Büşra Kılıç

Çetin ÇOLAK-Elazığ Fırat Gazetesi- Toplumsal hayat bir düzen gerektirir. Düzen kurallarla sağlanır. Toplumdaki kuralların amacı sosyal ilişkilerin düzen içinde sürdürülmesini sağlamaktır. Bu kurallar uyumlu, adaletli ve huzurlu yaşamın temelidir. Toplumda herkes istediği gibi davranırsa karmaşa çıkar ve toplum hayatı çekilmez olur. Toplum huzuru için kurallara uymak her vatandaşın görevidir. Ancak gel görelim ki ülkemizde olduğu gibi İlimizde de bu kurallara uyma konusunda gereken özen gösterilmiyor.  Özellikle insanları bu alışkanlıklarından vazgeçirecek herhangi bir caydırıcı önlemin alınmaması insanların bu kuralsızlıkları devam ettirmesine sebebiyet veriyor. Gazetemizde de zaman zaman bu haberleri gündeme taşımaya çalışıyoruz. Buradaki amaç büyükşehir hedefi olan İlimizin şehir kültürü ile de diğer illere örnek olması ve bu hedef doğrultusunda kendini dönüştürebilmesidir. Ancak yaptığımız bunca habere rağmen yetkililer tarafından bu kuralsızlıkları önleyecek önlemler alınmadı. Fotoğraflarla belgelediğimiz bu haberimizde de bunun bir örneği açık bir şekilde görülmekte.

KURALLAR ÇİĞNENMEK İÇİN MİDİR?

Elazığ Belediyesi birtakım kuralsızlıkları önlemek ve yaşanabilir bir kent için gerekli bir dizi kural ve yasak koydu. Ancak çağdaş, huzurlu bir toplum ve kent yaşamı için zorunlu olan bu hükümlerin ne derece yerine getirildiğini ise yine siz okuyucularımızın yorumuna bırakıyoruz. Çünkü Belediye’nin birçok noktaya koymuş olduğu ‘Bu alana veya buraya çöp dökmek yasaktır’  şeklindeki tabelalar sadece yazıda kalıyor, davranışa yansımıyor. Tabi Belediyenin de koymuş olduğu bu yasakları takip etmemesi ve bu yasaklar için herhangi bir caydırıcı önlem almaması bu insanları adeta teşvik ediyor.

DURAK ALANINI OTOPARKA ÇEVİRDİLER

Bir başka kuralsızlık örneği de Balakgazi Caddesi’nde yaşanıyor. Balakgazi Caddesi’nde  (Birinci Harput Caddesi) şehir içi minibüslerinin ve otobüslerin yolcu bindirip indirmesi için Belediye tarafından yapılan sarı renkli şerit çizgilerinin bulunduğu alan araç sürücüleri tarafından otoparka çevrildi. Doğukent, Ulukent gibi mahallelere yolcu taşımacılığı yapan şoför esnafları da konuyla ilgili mağduriyet yaşadıklarını dile getirdiler. Belediyenin yapmış olduğu bu alanı denetlememesi ve caydırıcı bir önlem almaması da şoför esnafının tepkisine neden oldu.

‘HOZAT GARAJI’NA MİNİBÜSÇÜLERDEN ÇOK SİVİL ARAÇLAR GİRİP ÇIKIYOR’

12 yıldır Doğukent hattında minibüs şoförlüğü yaptığını söyleyen Ali Yıldırım, “12 yıldır şoförlük yapıyorum. Balakgazi Caddesi üzerinde bulunan Hayat Hastanesi’nin önüne minibüsler için durak yapıldı. Ancak şu an durak namına bir şey yok. Çünkü durağın bulunduğu alana sivil araçlar park edilmiş. Bu durağın devamlı boş olması gerekiyor. Ayrıca Yeni Camii’nin karşısında önceden duruyorduk. Ama herhangi bir ceza kesilmiyordu. Şu an durduğumuz zaman ceza yazılıyor. Otobüslere yazılmıyor. Ama biz minibüsçülere yazılıyor. Normal şartlarda bizde orada durmak istemiyoruz. Ama başka bir araç önümüzde durduğu zaman bizde durmak zorunda kalıyoruz. Minibüslerimizin kapısı da otomatik olmadığından yolcu hiçbir şey demeden kendi başına kapıyı açıp iniyor. Böyle olunca da arkamızdan hemen cezayı gönderiyorlar. Hatta burada durak yapıp yolcu indiren arkadaşlarımızın birkaç tanesine ceza da yazıldı. Ayrıca Hozat Garajı biz minibüsçülere tahsis edilmiş. Ama biz minibüsçülerden çok sivil araçlar garaja girip çıkıyor” şeklinde konuştu.

‘MİNİBÜS DURAĞINA İKİ SIRA ARAÇ PARK EDİLİYOR’

Başka bir minibüs şoförü Mehmet İnce, minibüs güzergâhlarında bazı engellerle karşılaştıklarını ifade ederek, “Doğukent’ten çarşıya kadar bazı eziyetlerle karşı karşıyayız. Yol güzergâhlarımızda yol engelleri var. Yolcu indirip bindirdiğimiz durakları özel araçlar park haline çevirmiş. Zabıtalar gelip buraları kontrol etmiyor. Daha önceden müsait yerlerde yolcu indirebiliyorduk. Şimdi Hayat Hastanesi’nin oraya minibüs tabelası koymuşlar. Ama oraya iki şerit şeklinde araç park ediyorlar. Belediyenin zabıta görevlileri nerede? Ama biz yasak olan yerlerde yolcu indirdiğim zaman bize ertesi gün 219 lira ceza gönderiliyor. Böyle bir adaletsizlik olur mu? Bir ilin yöneticileri halkı böyle yönetirlerse, yarın halktan ne bekleyecekler, hangi yüzle halktan oy isteyecekler?” şeklinde konuştu.