Yaşlı babası için asansör yaptırdı

Karacasu’nun Yaykın Mahallesi’nde yaşayan çiftçi Erdal Kocabıyık, evinin ikinci katına inip çıkamayan 84 yaşındaki babası Şükrü Kocabıyık için özel bir asansör yaptırdı. Yaykınlılar elektrikli motorla çalışan sistem sayesinde asansör ile tanıştı.

Eklenme: 17 Mart 2017 - 09:26 / Son Güncelleme: 17 Mart 2017 - 9:26 / Editör: Büşra Kılıç

YAŞLI DEDE ESARETTEN KURTULDU

Gülay ÖZTEKİN- Denge Gazetesi- Yaykın Mahallesi’inde yaşayan 6 çocuk babası Şükrü Kocabıyık, geçen yıl kalp ameliyatı oldu. Yalnız yaşadığı için bakıma muhtaç olan babası Şükrü Kocabıyık’ı yanına alan oğullarından Erdal Kocabıyık, zemin katı bakkal dükkanı olan evin ikinci katına inip çıkamayan ve bütün gün eve hapsolan babası için elektrikli motorla çalışan asansör yaptırdı. Merdivenlerden çıkmakta güçlük çeken Şükrü Kocabıyık, Nazilli’deki bir demirciye yaptırılan ve 2 katlı evin dış kısmına takılan asansör sayesinde kolayca sokağa çıkabiliyor. Kahvehaneye gidip yaşıtları ile vakit geçirdikten sonra da gün batımında yine asansöre binip elle kumanda edilen asansör ile evin ikinci katına ulaşıyor.

ASANSÖR SAYESİNDE KENDİ BAŞINA İNİP ÇIKIYOR

Asansör için evin duvarından özel bir kapı açıldığını belirten Erdal Kocabıyık, “Babam yalnız yaşıyor, başının çaresine bakıyordu. Ancak kalp ameliyatı olunca bakıma muhtaç olduğu için yanımıza aldık. Bu kez de merdivenleri kullanamadığı için eve hapsoldu. ‘Merdivenden inip çıkamıyorum’ diye sürekli şikayet ediyordu. ‘Evime gideceğim’ demeye başladı. Tek başına bırakamazdık. Biz de babamız için asansör yaptırdık. Bu sayede eve hapsolmaktan kurtuldu. Kendisi inip çıkabiliyor. Elle kumanda ediyor. Herkes mutlu” dedi.

HAYATLARI KOLAYLAŞTI

Mahallede ilk kez asansör olduğunu söyleyen Erdal Kocabıyık, biraz derme çatma bir asansör olsa da babasının ve kendi hayatının kolaylaştığını söyledi. Kocabıyık dede de, “Allah bu cihazı icat edenden de evlatlarımdan razı olsun. Yoksa bütün gün eve hapsolmuş olacaktım. Hayatımı kolaylaştırdı” dedi. (GÜLAY ÖZTEKİN)