Yerel basının sorunlarına çözüm aranıyor

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, yerel basının sorunlarına değinmek ve yapılabilecekler konusunda istişarede bulunmak, Oda-Basın ilişkilerini güçlendirmek amacıyla BİK Muğla Şube Müdürlüğü’nü ziyaret etti

Eklenme: 12 Ekim 2016 - 14:30 / Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 - 14:30 / Editör: Ferhat Esnek

MUĞLA – BİK  Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Başkan Yardımcıları Mustafa Ercan, Mehmet Dişçigil ve Basın Birim Sorumlusu Duygu Tarımcıoğlu, Basın İlan Kurumu (BİK) Muğla Şube Müdürü M. Ali Köseoğlu’nu ziyaret ederek, Kurumun çalışmaları hakkında bilgiler aldı. BİK Muğla Şube Müdürü M. Ali Köseoğlu, heyete basınının sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarırken, BİK Genel Kurulu tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde kabul edilen Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayımlandığını kaydetti. Basın İlan Kurumu’nun Muğla ile birlikte 41 şubesinin bulunduğunu aktaran Köseoğlu, “Muğla basınının daha da gelişmesi şehrin tüm ekonomik çevrelerine katkı sağlayacak, adeta itici güç oluşturacak bir unsurdur. Bunun için basın organlarının özellikle yerel idareler, işletmeler ve şehrin sahibi olan vatandaşlar tarafından takip edilmesi büyük önem taşıyor. Elbirliğiyle hem bu şehre hem de bu şehrin basın camiasına katkılar sunmaya devam edeceğiz” dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE DESTEĞE HAZIRIZ

Yerel basının sorunlarına değinen Başkan Karakuş da, Muğla’nın gerçeklerini göz önünde bulundurarak gazetelerin tiraj sorununa değindi. Muğla’nın Fethiye ve Bodrum gibi ilçelerinin nüfuslarının merkez nüfusundan fazla olduğuna işaret eden Karakuş, “Muğla’yı Konya veya Bursa gibi daha büyük nüfuslu illerle kıyaslayamayız. Bu tiraj rakamlarının düşürülmesi ya da abonelik-bayi sınırlandırmasında değişiklikler yapılması iyi olur görüşündeyiz. Bu hususta yapılması gereken bir şey varsa destek olmaya hazırız” diye konuştu.