Yerleşimcilere ‘idari tutuklama’ yolu açıldı

İsrail kabinesi, Filistinliler için kullanılan “idari tutuklama” yönteminin Yahudi yerleşimcilere de uygulanmasını onayladı.KUDÜS (AA) – Filistinliler için kullanılan “idari tutuklama” yöntemi, Yahudi yerleşimcilere de uygulanacak. İsral kabinesinden yapılan yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’da, Filistinli bir ailenin evini yakarak 18 aylık bir bebeğin ölümüne neden olduğu saldırının her açıdan “bir terör saldırısı” olarak görüldüğü vurgulandı. […]

Eklenme: 3 Ağustos 2015 - 09:11 / Son Güncelleme: 3 Ağustos 2015 - 9:11 / Editör: BIK

İsrail kabinesi, Filistinliler için kullanılan “idari tutuklama” yönteminin Yahudi yerleşimcilere de uygulanmasını onayladı.KUDÜS (AA) – Filistinliler için kullanılan “idari tutuklama” yöntemi, Yahudi yerleşimcilere de uygulanacak.

İsral kabinesinden yapılan yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’da, Filistinli bir ailenin evini yakarak 18 aylık bir bebeğin ölümüne neden olduğu saldırının her açıdan “bir terör saldırısı” olarak görüldüğü vurgulandı.

“Kabine, suçluların yakalanması ve benzer olayların önlenmesi için güvenlik güçlerine gerekli tüm adımları atması talimatını vermiştir” denilen açıklamada, bu adımlar arasında “idari tutuklama” uygulamasının da bulunduğu kaydedildi.

Yeni komisyon kurulacak

Ayrıca İsrail Güvenlik Kabinesi’nin bakanlıklar bünyesinde bir komisyon kurmaya karar verdiği belirtildi.

Savunma Bakanı’nın başkanlık edeceği söz konusu komisyonda Adalet Bakanı ile Kamu Güvenliği Bakanı’nın da bulunacağı, komisyonun hükümet ve kabineye bu tür saldırılara karşı ne tür ek önlemler alması gerektiği yönünde teklifler sunacağı vurgulandı.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde, Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında Ali Devabişe isimli bir bebek hayatını kaybetmiş, anne ve babası ağır yaralanmıştı. Saldırı, Filistin ve uluslararası toplumda büyük infiale yol açmıştı.

“İdari tutuklama” uygulaması nedir?

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak “idari tutuklama” adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor. Filistinli aileler sık sık gösteri düzenleyerek, uluslararası toplum ve kuruluşlardan bu konuda yardım talep ediyor.

7 Filistinli öldürüldü

Öte yandan, İsrail askerlerinin temmuzda Gazze ve Batı Şeria’da 7 Filistinliyi öldürdüğü, 34’ü çocuk 276 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Hamas’ın basın bürosunca hazırlanan raporda, temmuzda Batı Şeria’da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 5 kişi ile Nablus’ta Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ait evi kundaklaması sonucu 18 aylık bebek Ali Devabişe’nin öldüğü, Gazze’de de Muhammed el-Mısri’nin hayatını kaybettiği ifade edildi.

İsrail ordusunun geçen ay Batı Şeria’da 5 ev, 2 sanayi ve 7 ticari tesis ile bir düğün salonunu yıktığı belirtilen raporda, aralarında 9 kadın, 34 çocuk, 5 eski tutuklu ve 9 Hamas yandaşının olduğu 276 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Muhabir: Turgut Alp Boyraz, Nour Mahd Ali Abu Aisha, Gülşen Topçu

AMT

i had a dream that my boyfriend cheated on me i cheated on my boyfriend now what has my boyfriend cheated on me quiz
why does my husband cheat scottdangelo.com i want my husband to cheat
i cheated on my boyfriend should i tell him how to cheat on your boyfriend help i cheated on my boyfriend